Причин декілька.
З одного боку - обвал котирувань на внутрішньому ринку за рахунок рясних вливань доларів нерезидентів для купівлі ОВДП на вчорашньому розміщенні Міністерства фінансів - провокує продаж валюти і нашими експортерами. Вони побоються втратити на курсі і будуть активно продавати валюту не тільки в межах обов'язкових продажів з самого ранку. Цим безсумнівно буде користуватися НБУ, викуповуючи надлишок валюти на аукціоні або через «запити кращого курсу». Активні продажі валюти будуть зміцнювати позиції гривні на міжбанку і на готівковому валютному ринку.
З іншого боку - падіння долара тих же останніх днів починає заохочувати великих імпортерів до скуповування «дешевого» долара, що збільшить попит і підтримає котирування. Крім цього, активна купівля валюти Нацбанком також не дасть курсу сильно просідати.
В кінцевому підсумку, поведінка валютного міжбанку багато в чому залежить від тактики і бажань нерезидентів щодо продовження купівлі ОВДП. Якщо вони продовжать викуп українських цінних паперів через вторинний ринок - потік доларів не знизиться і курс продовжить падати. Якщо ж нерезиденти зупиняться, а наші імпортери вийдуть на торги з масовим скуповуванням долара - котирування дуже швидко почнуть рости, а сам ринок розгорнеться.
Продовжує хвилювати і стратегія покупців українських паперів, тому що вона носить відверто спекулятивний характер з метою заробити на коротких строках не тільки близько 16,5% річних у гривні, але й виграти додатково за рахунок можливих курсових різниць. Адже переважна більшість проданих ОВДП - короткі, з термінами погашення навесні і восени - тобто в періоди, коли гривня традиційно сезонно зміцнюється.
Судіть самі:
Міністерство фінансів 6 лютого через продаж ОВДП залучило до держбюджету 5,237 млрд грн. У тому числі: розміщені папери з терміном обігу 77 днів на 2,028 млрд грн під 16,5% річних, з терміном обігу 168 днів на 2,214 млрд грн під 16,5% річних, з терміном обігу 259 днів на 903,387 млн грн під 16, 48% річних, з терміном обігу 336 днів тільки на 90,299 млн грн під 16,4% годових. Це говорить про спекулятивний характер купівлі цих паперів, а що відбувається з «гарячими» спекулятивними грошима, якщо держава стане намагатися пропонувати більш прийнятні для себе умови в момент їх погашення, які не влаштують спекулянтів - всі ми знаємо з численних фінансових криз недалекого минулого.
Проте, за нашими прогнозами - пропозиція на сьогоднішніх торгах знову перевищить попит і котирування долара знову можуть обрушитися в досить широкому коридорі 27,05-27,20 гривень.
Ще більшого обвалу Мінфін не очікує - весь надлишок валюти знову буде купуватися Нацбанком через аукціони або «запити кращого курсу», що буде стримувати більш значне просідання котирувань.
Ситуація на готівковому валютному ринку:
Курс американської валюти в банках на 10 ранку: прийом 27,05-27,30 і продаж 27,31-27,70 гривень.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 27,20-27,30 гривень та продаж 27,37-27,50 гривень.
Про тенденції на торгах за 6 лютого можна прочитати тут, а графік котирувань по долару, євро і рублю - подивитися тут.
Моніторинг настроїв валютного ринку:
За офіційним курсом настрій респондентів різко змінився на користь подальшого зміцнення гривні.
73% респондентів вважають, що курс Нацбанку буде нижче 28,00 гривень. 27% все ще не виключають його повернення вище 28,01 гривень.
При цьому прогнози безготівкового курсу на міжбанку також складаються на користь гривні. 74% опитаних передбачають довгострокове повернення котирувань на міжбанку до рівня - нижче 28,00 гривень. 26% як і раніше прогнозують швидке повернення курсу до позначки вище 28,01 гривні за долар.
Враховуючи те, що котирування долара активно просідають і далі - Мінфін змінив з сьогоднішнього дня шкалу опитування в сторону зниження основного порога до 27,25 гривень.
Свої прогнози щодо офіційного і ринкового курсів долара ви можете залишити тут:
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram