Відповіді на ці та інші питання сьогодні під час інфодня дав заступник голови НБУ Олег Чурій. «Мінфін» вибрав головне.

Скільки потрібно резервів

Достатність рівня золотовалютних резервів можна  оцінювати за двома показниками. По-перше, це співвідношення золотовалютних резервів до ВВП. За цим показником Україна не пасе задніх. Зараз він складає приблизно 20%.

По-друге — це обсяг ЗВР стосовно місяців імпорту. А ось тут ми дещо відстаємо від багатьох інших країн, що розвиваються. Золотовалютні резерви України зараз покривають 3,6 місяців майбутнього імпорту.

Навіщо країні резерви

Резерви витрачають на здійснення платежів уряду та НБУ за державним боргом в іноземній валюті. Їх також використовує НБУ для проведення інтервенцій на валютному міжбанку. 

«Ті інтервенції, які ми сьогодні проводимо для згладжування коливань, потребують достатнього рівня золотовалютних резервів. А з урахуванням графіку платежів (за боргами — ред.), який в нас буде в найближчі роки, рівень золотовалютних резервів — це дійсно дуже важлива річ», — зазначив Чурій. 

Основні принципи управління ЗВР відображені в інвестиційній декларації, яка затверджується раз на рік комітетом з управління активами та пасивами НБУ. Їх три: надійність, ліквідність та дохідність. 

Надійність — пріоритетний показник. Щоб не допустити ризикових вкладень, в інвестиційній декларації встановлюється показник мінімального інвестиційного рейтингу (зараз він на рівні «А»). Тобто цінні папери, які купує НБУ, або депозити, які він розміщує, повинні мати рейтинг не нижче «А».

«Сьогодні ми інвестуємо резерви переважно в державний та квазідержавний борг, що забезпечує надійність інвестування. Також розміщення проводиться в високонадійних банках з рейтингом не нижче „А“. Основні країни інвестування — Сполучені Штати Америки, Швейцарія, Франція, Великобританія та Китай», — розповів Чурій. 

Контроль за використанням резервів здійснюється за допомогою декількох захисних механізмів. Один з них — щорічний аудит, який проводить міжнародна компанія Deloitte. Періодичний аудит здійснює і МВФ. Також Нацбанк щоденно готує та відсилає звіти Фонду, щоб той міг бачити, як він розпоряджається резервами.

Крім того, може бути проведений аудит за запитом. «У нас такий випадок був, наприклад, в 2014 році, коли змінилося керівництво Нацбанку.  Воно побажало узнати, чи дійсно реальні резерви відповідали  тим цифрам, які ми декларуємо», — нагадав Чурій. 

Як зростали резерви 

Скільки в Нацбанку власної валюти

Валові резерви НБУ складають $18,8 млрд. Але є і так звані «чисті резерви». Щоб підрахувати їх обсяг, треба від валових резервів відняти суму зобов'язань перед МВФ. 

Зобов'язання Нацбанку перед МВФ на сьогодні складають $7,2 млрд. Міністерство фінансів заборгувало Фонду ще $4,9 млрд. Тобто загалом зобов'язання України перед МВФ складають $12,1 млрд. 

«Показник чистих резервів потрібен тільки для МВФ, оскільки він використовується для розрахунку достатності резервів для погашення заборгованності перед Фондом», — стверджує Чурій. 

За його словами, зараз показник «чистих резервів» багато експертів прирівнюють до поняття «власні кошти НБУ в іноземній валюті». Але насправді це не так. Для оцінки останнього показника треба використовувати таке поняття як валютна позиція (валютні активи НБУ мінус валютні пасиви).  На сьогодні активи НБУ складають $18,8 млрд., а зобов'язання — $9,1 млрд. 

Тобто власні кошти НБУ в валюті на сьогодні складають $9,7 млрд. 

Структура резервов

Левова частка резурвів НБУ сформована а доларах США, біля 30% — в євро. 

папа

Як зростали резерви

Головний фактор, що впливав на динаміку резервів в 2017 році — інтервенції Нацбанку на міжбанківському валютному ринку. Минулого року НБУ придбав в резерви $2,3 млрд., витратив на згладжування коливань — біля $1 млрд. Тобто нетто-зростання резервів за рахунок інтервенцій склало $1,3 млрд. Це біля 40% від загального зростання золотовалютних запасів за минулий рік, яке досягло $3,3 млрд. 

Також вплив на резерви мали платежі за кредитами МВФ, як з боку НБУ, так і Мінфіну. Україна погасила і виплатила в 2017 році відсотки на суму $1,2 млрд., у той час як отримала від МВФ - $1 млрд. 

Також Нацбанк отримав дохід від управління міжнародними резервами у розмірі $0,7 млрд. Загальний фінансовій результат за минулий рік від управління резервами (враховуючи обслуговування боргу МВФ, інших боргів, переоцінку) склав $100 млн.