Про це в інтерв'ю Finclub розповів директор департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз.
«З 2018 року запрацює нова система оцінки банків — SREP. Ця система будується більше на принципах і професійному судженні, ніж на жорстких нормах. Звичайно, без чітких правил не обійтися, але треба змінити наше становище згідно сучасних стандартів нагляду. Безумовно, це буде складна робота. Наше завдання — індивідуалізувати підходи і зробити їх економічно більш виправданими», — сказав Бевз.
За його словами, планується ревізія правил ліцензування банків, проведення операцій M&A і оцінки репутації керівництва банків.
Так, банки будуть зобов'язані не тільки надавати бізнес-план, а й підтверджувати свою здатність його виконувати.
«Ми обов'язково поставимо питання перед потенційним власником: що ви будете робити з банком в найближчі три роки? Він повинен не тільки надати бізнес-план, а й підтвердити свою здатність його виконувати. Якщо ми бачимо, що відповідно до бізнес-плану банку потрібні ресурси або банку об'єктивно потрібен додатковий капітал, ми будемо вимагати від покупця підтвердження наявності цих коштів. Він може підтвердити активами або майбутніми грошовими надходженнями», — зазначив представник НБУ.
Щодо іноземних компаній, то Нацбанк планує отримувати незалежні аудиторські висновки про життєздатність бізнесу.
«Будемо просити аудиторські висновки, встановлювати вимоги до подання документів, наприклад, щоб висновки давали незалежні оцінні компанії. Нам не завжди потрібен детальний аналіз фінзвітності, але аудитор як мінімум повинен зробити висновок, чи життєздатний цей бізнес чи ні, який у нього ризик дефолту в найближчому майбутньому і середньостроковій перспективі», — повідомив Бевз.
Крім того, банки повинні довести регулятору доцільність тих чи інших дій.
«Якщо експансія відповідає бізнес-плану банку або якщо вона допоможе банку вийти на прибуткову діяльність, то навіть наявність збитків або невідповідність окремих нормативам не повинно стати перешкодою. Навпаки, це може бути антикризовим заходом. Але банк повинен довести регулятору доцільність тих чи інших дій. У цьому питанні повинні бути встановлені принципи, а не жорсткі обмеження», — заявив представник НБУ.
Також, Нацбанк має намір щорічно аналізувати якість корпоративного управління.