Відповідно до закону про держбюджет-2017, граничний розмір держборгу в 2017 році може досягти 2,4 трлн грн. А ось в наступному році — і того більше. Хто і навіщо буде позичати, і як це позначиться на дефіциті бюджету, на своїй сторінці в Facebook написав екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник.
Порівняйте одну цифру в двох державних бюджетах – 2017 і проекту 2018.
У першому законом визначено граничний розмір державного боргу (прямого і гарантованого) в сумі 2,4 трлн. грн. Проект держбюджету-2018 оцінює його на кінець наступного року більш ніж у 2,7 трлн. Приріст боргу країни всього за рік перевищує 300 млрд. грн. І це більший приріст, ніж зростає економіка (номінальний ВВП з урахуванням інфляції).
Читайте також: Проект держбюджету-2018. На що витрачатимуть гроші з держскарбниці
Такий приріст ставить під сумнів заявлену в проекті дірку бюджету (дефіцит) – 88 млрд. грн. Бо борги держави роблять два державні інститути – НБУ та Уряд. Вклад першого незначний (минулого року його не було взагалі). Уряд може брати у борг лише на бюджетні потреби, на нестачу коштів. Неборгове покриття дефіциту (приватизація) очікують у розмірі 22 млрд. грн. Та приватизацією і НБУ не можна пояснити величезний розрив між приростом боргу і розміром дефіциту.
Не грає дефіцитна арифметика, зате продовжує вести нас дорогою стрімкого нарощування боргу.