Дивно, який протест викликає твердження, що податки треба платити. І що коли ви ухиляєтеся від податків, то ви здійснюєте злочин. Українці продовжують жити в парадигмі чужої держави, коли обдурити державу — це добре. І потім не розуміють, чому ми живемо так бідно.
Українці люблять обманювати державу. Придумують для цього тисячі причин. Які, насправді, є банальними виправданнями і відмовками. Як виправдовуються грабіжники банків, кажучи, що там їх, вкрадені буржуями гроші. Так і люди, які не хочуть платити податки, і стверджують, що чиновники крадуть, а олігархи крадуть ще більше. І це дає право їм також красти. Чи є вихід з такої ситуації? Звичайно, ні. Це замкнуте коло. З якого ніколи не вибратися.
Якщо середній клас говорить і стверджує, що не платитиме, поки не будуть інші, то чим він, середній клас, краще? Чим він заслужив право бути краще, якщо охоче приймає загальні правила? А якщо він такий же, як зажравшийся чиновник, нахабний прокурор або щасливий олігарх, то чому ж вважає, що у нього є моральне право вимагати змін?
Коли ви крадете у держави, то ви крадете не у президента або депутатів. Ви крадете у платників податків. Немає грошей держави, є гроші платників податків. І є ті люди, які чесно платять податки. На утримання держави. На пенсії, зарплати вчителям, на дороги. А є люди, які цього не роблять. І вони роблять злочин не проти олігархів або чиновників, яким плювати. Ви здійснює злочин проти своїх же співгромадян.
В Україні є дві реальності. Одна — заповнені ресторани міст, де яблуку ніде впасти. Друга — реально високий рівень бідності. Ці дві реальності існують паралельно. У підсумку, є дві частини. Перші — використовують багато можливостей в бідній країні, другі — створюють цю бідність. Ці дві реальності можуть співіснувати разом тільки в зв'язку з високим рівнем тіньової економіки. Адже перші — це частина цієї тіні. Або маленька частина світу, яка сплачує податків. Але ось біда, одержувачі податків отримують свої кошти тільки з білої частини. І цих грошей просто таки не вистачає на всіх. У підсумку ми маємо дивну картину, коли бідність йде врівень з успіхом дуже багатьох, із заповненими ресторанами і аеропортами. У підсумку, український ВВП в 6 разів менше ВВП Аргентини, в той час як показники по населенню або, наприклад, споживанню електрики, у нас однакові. Реальний ВВП України набагато вище. Але він в тіні. І чиста частина просто не здатна підтримувати інфраструктуру держави і утримувати людей, які на цю державу покладаються.
Так, проблеми бідних — це їх особисті проблеми. Адже ніхто не змушував їх ставати вчителем. Або бюджетником. Але проблеми бідних все одно стають проблемами середнього класу. Тому що ці бідні не виявляють ініціативи, але вони голосують. І як бідні люди вони голосують за популістів. І ті блокують будь-які зміни, які б могли зменшити корупцію, лібералізувати ринок або змусити олігархів платити податки. І поки ви не поборете цю бідність, то нічого не зміниться.
Так, офшори це проблема. І її треба вирішувати. А вирішити її можна тільки тоді, коли до влади прийде політична сила, що буде підтримуватися багатьма виборцями, голосуючими не за гречку.
Але всередині країни створено величезний внутрішній офшор, що значно впливає на добробут залежних від держави громадян. Величезний тіньовий ринок. І суспільство, яке вважає, що не платити податки — це норма. Суспільство, яке охоче отримує зарплати в конвертах і при цьому скаржиться, що держава не будує нових шкіл та садочків. Суспільство, яке вважає, що депутати накрали, але саме виступає проти фінансового моніторингу та контролю в банках коштів. А що це означає? Що кожен маленький неплатник податків мріє стати великим олігархом. Він просто заздрить олігархам, які не платять багато просто в силу свого великого бізнесу. І чи буде він виправляти ситуацію, якщо стане цим олігархом? Питання риторичне.