Некомерційний інкубатор проектів на основі великих та відкритих даних 1991 Open Data Incubator, НБУ та ОТП Банк започаткували спільну інкубаційну програму Open Banking Lab. 27 вересня представники компаній дали прес-конференцію, де повідомили про старт набору до програми.
Open banking — новий стандарт в банківській справі, в рамках якого банки надають стороннім розробникам доступ до відкритих (не конфіденційних) даних і власного API. Розробники одержують можливість використовувати функціонал та контент банка у власних додатках та платформах. Мета open banking — підвищення рівня якості клієнтського обслуговування в банківській сфері.
Open Banking Lab — перша в Україні ініціатива, що просуває концепцію відкритого банкінгу. В рамках програми 1991 Open Data Incubator буде підтримувати стартапи, що розробляють продукти на основі відкритих банківських даних. Генеральним партнером і спонсором цього проекту став OTP Bank. Доступ до open data та корпоративних API надасть НБУ та ОТП Банк.
«ОТП Банк підтримав фінансово і організаційно цей проект, тому що він відображає нашу місію: служити банком № 1 для наших клієнтів, встановлюючи високі стандарти для ринку і приносячи соціальну користь для суспільства в цілому. Вирощування просунутих фінтех-стартапів з актуальними для банка рішеннями, підвищення інвестиційної культури і стимулювання розвитку підприємництва відповідають цілям нашої місії. Ми сподіваємось, що ця ініціатива отримає економічне втілення у вигляді конкурентоспроможних, корисних рішень від учасників інкубатора», — відзначила Лілія Лазепко, член Правління ОТП Банку, керуюча операційною діяльністю й ІТ.
«Відтепер стандарти відкритих даних крокують не тільки державними коридорами, але й мають новий вимір для існування — корпоративний. Корпоративні дані якісні, дорогі та ретельно підібрані. Саме з ними ми пропонуємо попрацювати стартап-спільноті в проекті Open Banking Lab», — прокоментував засновник 1991 Open Data Incubator Денис Гурський.
«Національний банк активно реалізує концепцію проекту Open data. «Відкриті данні» не тільки демонструють відповідний рівень відкритості, прозорості та технологічності організації, а й дають можливість розвитку інших компаній, які використовують такі дані, наприклад, у своїх автоматизованих процесах або для прийняття рішень у результаті їх автоматизованої обробки. Бажання комерційних структур «ділитися» даними через API-протоколи відкриває новий етап розвитку фінансового сектору України. З подальшим розвитком таких технологій обміну інформацією споживач буде мати змогу отримувати фінансові послуги у режимі реального часу не лише від обслуговуючих компаній чи банків, а й з боку високотехнологічних компаній фінтех-сегменту. Звичайно, такі системи потребують певних правил захисту інформації та використання даних (наприклад, тільки за запитом клієнта) для того, щоб у споживачів було достатньо довіри до нових способів надання сервісів. Впровадження нової платіжної Євродирективи PSD2 в Україні, в рамках наближення законодавства до ЄС, також допоможе врегулювати ці питання» — пояснив Михайло Відякін, директор Департаменту стратегії та реформування НБУ.
Детальніше про зміст, умови і цілі програми Open Banking Lab можна дізнатися на сайті проекту.