-
Перший варіант
Оформити щорічну відпустку на один день. Щорічну відпустку можна розділити на частини будь-якої тривалості. Але за умови, що основна безперервна частина становитиме не менше 14 календарних днів (ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки).
Мінімальна тривалість відпустки законодавством не визначена. А оскільки відпустки надають в календарних днях, його мінімальна тривалість може бути один день.
Для надання такої відпустки потрібно подати керівнику заяву.
-
Другий варіант
Завжди можна оформити відпустку без збереження заробітної плати (ст. 25 і 26 Закону про відпустки).
Для цього також потрібно написати заяву на ім'я керівника про надання відпустки без збереження зарплати на один день – 1 вересня.
-
Третій варіант
Можливо ви працювали у вихідний або неробочий день. В такому випадку, належний за законодавством день відпочинку можна призначити на 1 вересня.
Роботу у вихідний (неробочий) день за домовленістю працівника і керівника компенсують іншим днем відпочинку або подвійною оплатою (ч. 1 ст. 72 КЗпП).
Законодавство не визначає, в який термін працівник повинен використовувати інший день відпочинку.
-
Четвертий варіант
Додатковий день відпустки (наприклад, для батьків дошкільнят, школярів, першокурсників і т. д.) за колективним договором.
Колективний договір підприємства може передбачати додаткові оплачувані відпустки працівникам.
Якщо на фірмі колдоговору немає, таку відпустку можна встановити в письмовому трудовому договорі (ч. 2 ст. 4 Закону про відпустки).
Ірина Петрусенко