Про основні новації документу, а також чи дійсно він допоможе позбавити країну від шахраїв, охочих збагатитися за рахунок довірливих вкладників, розповів «Мінфіну» керівник практики податкового права АО «Моріс Груп» Василь Андрусяк.

Мета законопроєкту – боротьба з фінансовими пірамідами. Такі організаціїі обіцяють робити гроші «з повітря», а через певний час (рік-два) «лопають» і залишають своїх вкладників навіть без інвестованих грошей, не кажучи вже про прибуток.

Враховуючи існування і по сьогодні різних фінансових пірамід, а також досвід боротьби з ними, прийняття Закону «Про заборону фінансових пірамід» є правильним першим кроком.

Проте основний акцент, як і завжди, має бути на правозастосуванні прийнятих норм, інакше хороший намір перетвориться у незаконний важіль впливу.

Що таке піраміда

Законопроєкт визначає, що фінансовою пірамідою є незаконна система забезпечення високого доходу членам/організаторам структури за рахунок діяльності по залученню коштів чи інших активів нових членів. При цьому виплата доходу старим членам здійснюється якраз за рахунок внесків від нових.

Одразу постає декілька питань: що таке високий дохід? І що, як фінансова піраміда веде якусь господарську діяльність і виплачує винагороду також від неї?

Стаття 2 законопроєкту проливає на них світло. 

Якщо обсяг господарської діяльності (чи імітації такої діяльності) із залученими активами є неспівставним із рівнем доходу (можливості отримання такого доходу) організаторів/членів структури, то маємо піраміду.

Тобто законодавець  передбачив можливість ведення пірамідою супутньої господарської діяльності, якою прикриватиметься власне незаконна діяльність.

Тому в даному випадку буде стояти питання доказування співмірності чи неспівмірності отриманих доходів від супутньої господарської діяльності.

Читайте також: 10 ознак фіктивності інвестиційного проєкту

Ваш вихід, правоохоронці!

Власне на цьому етапі і мають проявити себе правоохоронці, яким необхідно зібрати достатню доказову базу та передати її до суду. В противному випадку власник бізнесу, якого підозрюватимуть в створенні фінансової піраміди, доведе, що основний дохід, який виплачується членам, генерує легальний бізнес, а не нові членські внески. Відтак діяльність законна.

В даному контексті можна згадати проект B2B Jewelry, який на сайті Вікіпедії та багатьох інших ресурсах прямо називають фінансовою пірамідою.

Читайте також: ЗМІ: В Україні впала фінансова піраміда (відео)

Компанія для початку пропонує придбання товару (виробів із золота і срібла), при цьому продавцем виступає зареєстрований підприємець. Даний етап можна було б назвати цілковито легальною господарською діяльністю. Однак подальший кешбек від 104% річних і більше викликає масу питань, адже така висока рентабельність ювелірного господарства – мрія будь-якого бізнесмена.

Навряд чи дані держстату чи інших контролюючих органів підтвердять таку дохідність галузі, навіть з поправкою на нові методи/стратегії ведення бізнесу. Тим більше обґрунтованими будуть підозри, якщо доходи виплачуватимуться через благодійні чи громадські організації.

Читайте також: Схоже на B2B Jewelry. НКЦПФР попереджає українців про ризики інвестування в проект Exlimited

Як би там не було, а питання (не)співмірності доходів від господарської діяльності і роль залучених коштів в ній – предмет доведення. Напрацювання досвіду нашими правоохоронними органами та вивчення досвіду іноземних колег повинні з часом призвести до очищення системи від фінансових пірамід.