Що означає зниження облікової ставки

«Ринок та міжнародні й українські аналітики очікували зниження на 0,5%. Більше зниження означає, що НБУ вважає українську економіку більш здоровою, ніж раніше прогнозувалось. Інфляція стає меншою і це відбувається швидше. Ця гарна новина погоджується з позитивним переглядом прогнозів економічного зростання цього та наступного років», — вважає Милованов.

Міністр зазначив, що якщо економічна ситуація в країні й надалі буде покращуватися, то облікова ставка Нацбанку може знизитися до 8-9%. А це, своєю чергою, призведе до зниження вартості кредитів для населення.

Читайте також: У НБУ розповіли, чому економіка не зможе швидко зростати без співпраці з МВФ

Раніше заступник голови правління Нацбанку Дмитро Сологуб заявляв, що одного лише зниження облікової ставки НБУ недостатньо для зниження ставок за кредитами до 12-13%.

 Порівняти умови кредитів в Україні

Як змінювалася ставка

  • 24 жовтня Національний банк України оголосив про рішення знизити облікову ставку до 15,5% річних, тобто на 1 відсотковий пункт.
  • Раніше, 5 вересня, Нацбанк знизив облікову ставку до 16,5% річних, що на 0,5% менше, ніж було до цього.

На що впливає облікова ставка

  • Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. По суті, це відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.
  • Також це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку, Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює населення більше заощаджувати.
  • Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей витрачати більше коштів у конкретний момент, що призводить до зростання цін.