Що допомогло так «розігріти» ринок:

1) Вихідний в США та спекулятивна гра «на підвищення». Через вихідний в США (День Праці) — всі угоди по долару проходили на умовах ТОМ. Це призвело до того, що значна частина клієнтів перенесла свої заявки на наступний день. Малооб'ємний міжбанк дозволив спекулянтам активно зіграти «вгору» на невеликих сумах;

2) Попит на валюту сформували великі імпортери та частина «дочок» іноземних компаній, які почали виведення валюти для репатріації дивідендів. У поєднанні з низькою пропозицією, що складається в основному з обов'язкових продажів від зарахованої минулою п'ятницею валютної виручки — це призвело до формального серйозного перекосу попиту і пропозиції;

3) Скупка валюти частиною банків на валютну позицію для перепродажу через готівковий ринок. На девальваційних очікуваннях частина банків вважала за краще сьогодні викупити пропонований долар у своїх клієнтів на валютну позицію, що відбилося на загальній статистиці і середньому курсі торгів. Надалі банки перепродують цю валюту зі своєї валютної позиції за більш високим курсом через обмінники. Межа зростання котирувань в цьому випадку залежить від платоспроможного попиту з боку населення, яке дивлячись на чергове зростання курсу в обмінниках знову починає все більше скуповувати валюту.

Чи варто робити трагедію з зростання котирувань у понеділок?

Ми вважаємо, що немає і очікуємо завтра та післязавтра деякої корекції. Це буде пов'язано з тим, що міжбанк запрацює у звичному форматі, частині клієнтів знадобитися гривня для розрахунків з персоналом за серпень та іншим господарським операціям початку месяца.

Крім цього, завтра буде зарахована виручка за неробочий в США понеділок (але робочий в Україні) і це забезпечить збільшення обов'язкових продажів в середу, що спрацює на користь гривні. Це дещо відкоригує курс в сторону зниження.

Проти гривні працює тільки фактор скупки валюти «дочками» іноземних компаній для репатріації дивідендів, але за нашими даними завтра великих покупок не очікується. Вони розпочнуться після 5-го числа.

Хід торгів 3 вересня:

У перші хвилини сесії почалася гра «на підвищення» і на поодиноких угодах і млявому ринку з ранкових декларативних котирувань 28,18/28,25 гривень — курс швидко підтягнули до 28,30/28,34.

Не зустрічаючи опору на малооб'ємному ринку до 12:00 попит ситуативно перевищував пропозицію і курс дішов до рівня 28,36/28,41 гривень. Більшість гравців викупило пропозицію своїх клієнтів на валютну позицію або користуючись низьким обсягом пропозиції — відверто задирало котирування на умовах поставки долара ТОМом.

До обіду котирування піднялися до 28,37-28,39/28,42-28,43 гривень і в цих межах і на поодиноких операціях вже перебували до кінця сесії. Завершилися торги на позначці 28,39/28,43 гривень за долар.

Головні події понеділка на міжбанку:

1. Зростання котирувань долара з ранкових декларативних 28,18/28,25 гривень до 28,39/28,43 гривень к кінцю сесії;

2. НБУ не виходив на міжбанк у публічному форматі аукціону;

3. Довідковий курс НБУ на 12 годин становив 28,246117 гривень за долар, а офіційний на 4 вересня оголошено Нацбанком на рівні 28,378299 гривень.

Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram