Зазначені зміни затверджені постановою правління Національного банку від 26 березня 2021 року № 25. Зміни набувають чинності з 1 квітня 2021 року.
Які зміни впроваджено
- Зменшено вимоги до мінімального розміру власного капіталу небанківської установи:
- до 5 млн грн — для здійснення валютних операцій із переказу коштів або інших операцій, що передбачають використання готівки;
- до 10 млн грн — для здійснення інших валютних операцій (крім операцій із переказу коштів, надання кредитів і залучення фінансових активів).
- Скасовано вимогу щодо наявності 1 млн грн для виконання бізнес-плану установи в перший рік діяльності. Замість цього установлено, що коштів має бути достатньо для покриття витрат, пов'язаних зі здійсненням валютних операцій, що ліцензуються.
- Уточнено порядок розкриття джерел походження коштів:
- скасовано вимогу розкриття джерел походження коштів для лайф-страховиків, а також для небанківських установ, джерела походження коштів яких перевірені регулятором (якщо їхній капітал не збільшувався);
- чітко встановлено обсяг підтвердження джерел походження коштів під час набуття істотної участі або збільшення капіталу.
- Також внесено зміни до переліку валютних операцій, що ліцензуються.
Читайте також: Продовження валютної лібералізації. Що дозволив Нацбанк
Відтепер не ліцензується здійснення валютних операцій:
- страхування (крім розрахунків за договорами страхування життя);
- факторингу (крім розрахунків за операціями з міжнародного факторингу);
- переходу права вимоги і пов’язаних із цим зобов’язань.
Контекст
Розрахунки за такими операціями повинні проводитися відповідно до ст. 5 Закону України «Про валюту і валютні операції», тобто виключно в гривні на території України.
Читайте також: Що стоїть за новими валютними правилами Нацбанку та чим вони обернуться на практиці