Як вплинуло зниження ставки на кредити

  • Зниження облікової ставки сприяло помітному здешевленню гривневих кредитів для бізнесу за IV квартал на 2,4 п.п. до 15,7% річних.

  • Вартість гривневих кредитів для фізичних осіб скоротилася за квартал лише на 0,5 п. п. до 33,6% річних.

  • Ставки за валютними кредитами суб'єктам господарювання перебувають на історично найнижчих рівнях – 4,6% у грудні 2019 року.

Передісторія

30 січня правління Національного банку України прийняло рішення знизити облікову ставку з 13,5% до 11% річних.

Національний банк прогнозує зниження облікової ставки до 7% на кінець 2020 року завдяки швидкому поліпшенню макроекономічної ситуації в країні.

Очікується, що найбільше облікова ставка знизиться протягом першого півріччя 2020 року.

На що впливає облікова ставка

Облікова ставка Національного банку — це один з головних інструментів, за допомогою якого він встановлює орієнтир вартості коштів для фінансового ринку.

Ставка впливає на вартість кредитів, які НБУ надає комерційним банкам. Чим вище вона, тим дорожче для банків кредити рефінансування і банківські кредити для позичальників, тим менше вони оформляють позики.

Читайте також: Приватбанк надаватиме дешеві кредити для бізнесу

При зменшенні інфляції і поліпшення макроекономічної ситуації облікова ставка зазвичай знижується. Це тягне за собою поступове здешевлення депозитів і кредитів.

Уряд запускає програму дешевих кредитів

  • 24 січня Кабмін схвалив старт програми доступних кредитів для малого бізнесу з 1 лютого.
  • Передбачено виділити 2 мільярди гривень для запуску програми кредитів під 5, 7 і 9 відсотків для підтримки малого та середнього бізнесу.
  • За попередніми оцінками, близько 50 тисяч позичальників зможуть взяти участь у цій програмі вже в 2020 році.
  • Як прогнозує міністр економіки Тимофій Милованов, в найближчі 5 років в українську економіку надійде 8 мільярдів внутрішніх інвестицій завдяки реалізації програми доступних кредитів для бізнесу.

 Порівняти умови кредитів