Проблеми українського боргу

«Коли ми розробляли стратегію по боргу, ми зробили діагностику, що ж не так із нашим боргом. Причиною номер один була величина нашого боргу. Ми побачили, що наш борг зависокий для такої економіки, як наша. Тому зрозуміло, що його треба було зменшувати», — сказала Маркарова.

За її словами, друга проблема — зовнішній компонент. Порівняно з більш успішними країнами, зовнішній борг України є набагато вищим за внутрішній борг. Водночас, як більшість країн, які практикують стійкість державного боргу, покладаються на внутрішні джерела і на розміщення внутрішнього боргу.

Читайте також: Як курс гривні впливає на держборг України. У валюті тане, у гривні зростає

"Причина номер три — це валютна вразливість нашого боргу. 60% нашого боргу станом на кінець 2018 року було в валюті. Саме тому, як тільки у нас трапляється девальвація, наш борг стає непосильним для нашого бюджету”, — наголосила міністр.

Структура боргу

Маркарова представила інфографіку щодо структури державного та гарантованого державою боргу України:

  • на 22% він складається із коштів міжнародних фінансових організацій;
  • 33% у загальній структурі держборгу становить внутрішній борг у гривнях;
  • 8% — внутрішній борг у валюті;
  • 33% — єврооблігації;3% — інший зовнішній борг.

Читайте також: Україні вперше вдалося розмістити доларові ОВДП під ставку менше 4%

Міністр зазначила, що внаслідок перегляду умов ОВДП та активної операції з викупу ОЗДП із погашенням у 2019-2020 роках, середній строк до погашення державного внутрішнього боргу було подовжено до 10 років, державного зовнішнього боргу — до 8,1 року.

Тож наразі термін погашення державного і гарантованого державою боргу України становить лише 8,9 року.

Оформити заявку на купівлю ОВДП від ICU: до 14% річних + 0,2% від «Мінфіну»

Раніше повідомлялося

  • З початку року державний (прямий) і гарантований державою борг України, номінований в іноземній валюті зменшився на $2,5 млрд, а номінований у національній валюті зріс на 88,9 млрд грн.
  • При цьому, через значне зміцнення національної валюти гривневий еквівалент зменшився на 123 млрд грн, а валютний виріс на $3,5 млрд.

  • У жовтні витрати держбюджету на погашення держборгу склали 21,2 млрд грн, з обслуговування – 7,1 млрд грн.

  • Співвідношення державного боргу і ВВП України буде поступово знижуватися до 42,4% на кінець 2022 року. Про це йдеться в Середньостроковій стратегії управління держборгом України на 2019-2022 роки.