Масштаб проблеми

"Є така проблема, як тіньовий обіг підакцизних товарів, є такий поліграфкомбінат «Україна» – це підприємство випускає акцизні марки. За останні кілька років кількість замовлених марок зменшилася вдвічі. Щось мені підказує, що це не пов'язано з тим, що українці стали менше пити або курити.

Зараз до 50% алкоголю і 10% сигарет перебувають в тіні.

Це пов'язано з тим, що значна частина продукції «переїхала» в тінь, з різних причин. Є непрямі ознаки, за якими оцінюють реальний ВВП, незалежно від податкових надходжень. Якщо порівняти реальний оборот і той, який відображено в податковій, то ця різниця досягає мільярдів гривень.

Читайте також: Кабмін став на бік «табачників» щодо скасування «маржі»

«Якщо вивести „на світло“ хоча б половину тіньового ринку сигарет і алкоголю, то це принесе в бюджет додатково 5-10 млрд грн на рік», — каже Дубілет.

Як планують вирішувати проблему

За словами Дубілета, в уряді запустили проект, в рамках якого різними методами спробують знову зробити цей ринок «білим».

  • По-перше, планують оновити акцизну марку, щоб її було складніше підробити.
  • По-друге, налагодити роботу з силовими органами, щоб вони працювали з тими магазинами, які торгують незаконною продукцією. Всі адреси й імена відомі, «просто потрібна політична воля».
  • По-третє, зараз обговорюється можливість реалізувати концепцію track and trace. Тобто зробити так, щоб шлях підакцизної продукції з моменту виробництва до моменту продажу можна було відстежити в електронній формі.

Читайте також: Сигарети подорожчають до 80-100 гривень у 2020 році — виробники

Раніше повідомлялося

  • Уряд під час зустрічі з тютюновими компаніями підтримав скасування норми про регулювання цін на тютюновому ринку в законопроекті №1049.
  • Поправка до закону, яка обурила виробників, пропонувала встановити торгову націнку на сигарети для оптової та роздрібної торгівлі на рівні 7% і 13% від максимальної роздрібної ціни.