Цифри не набагато відрізняються від прогнозів для України, проте не влаштовують нашого сусіда.

У цих умовах Польща приймає безпрецедентні кроки з метою збереження темпів економічного зростання, пише у колонці для Ліга.Бізнес головний аналітик з питань податкової політики Інституту соціально-економічної трансформації В'ячеслав Черкашин. «Мінфін» пропонує ознайомитися з ініціативами сусіда, які можуть стати в нагоді і вітчизняним реформаторам.

Конституційне право

Польща останні три роки фонтанує ідеями підтримки бізнесу.
Наприклад, масштабний проект 2017-2018 років «Нова Конституція для бізнесу». Це документ, що охоплює 5 законів, якими ввели в дію наступні принципи взаємовідносин «бізнес – влада»:
1. Що не заборонено, то дозволено.
2. Презумпція невинуватості (доброчесності) підприємця.
3. Дружня інтерпретація всіх нестиковок законодавства (все на користь бізнесу).
4. Принцип пропорційності покарання вчиненому порушенню (скорочення штрафів).
5. Мовчазної згоди або принцип гільйотини (повідомив, не отримав заперечень від органу влади, — отже, отримав згоду).
6. Прямої відповідальності державних службовців за порушення закону.
В Україні, на жаль, частково присутній тільки третій пункт. Решта лише на папері.

Читайте також: Польща — перша у списку імпортерів українських товарів

Без смс та реєстрації

Паралельно з принципами були впроваджені механізми зниження адміністративного навантаження на малий бізнес:
— введено поняття «незареєстрованої діяльності». Відтепер діяльність, що приносить дохід не перевищує 50% мінімальної заробітної плати (близько 260 євро на місяць), не треба реєструвати в державних органах. Достатньо раз на рік здати в податкову службу загальну декларацію про доходи;
— протягом шести місяців з моменту реєстрації діяльності підприємець частково звільняється від платежів з соціального страхування;
— запущений інститут призупинення діяльності для приватних підприємців (до 60 місяців), для компаній (до 24 місяців), шляхом повідомлення податкових органів. Податки та внески «у відпустці» платити не потрібно;
— з 15 березня 2018 року всі звіти податкова приймає тільки в електронному вигляді (паперових звітів більше не існує!).
Наприкінці 2018 року політика економічного зростання була підкріплена Законом про підтримку нових інвестицій, що передбачає розширення сфери дії режиму спеціальних економічних зон (СЕЗ) на всю територію країни. Інвестор має право отримати звільнення від сплати податку на прибуток і податку з доходів фізичних осіб протягом 10, 12 чи 15 років. Все залежить від розміру та сфери інвестицій, рівня безробіття в регіоні, кількості створених робочих місць. При цьому реєструвати бізнес в межах територій вже існуючих 14 СЕЗ не потрібно.

Юні дарування

Але і це ще не все. Поточний рік у Польщі почався не менш активно. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький презентував пакет ініціатив, які передбачають:
— повне звільнення від податку з доходів фізичних осіб молодше 26 років;
— зниження базової ставки ПДФО з 18% до 17%.

Читайте також: Боротьба за молодь: чому Україна програє Польщі

Сейм Польщі не змусив себе чекати і вже підтримав зміни в національне законодавство. Вже з 1 жовтня 2019 року зарплати молодих людей (не старше 26 років), що не перевищують 85500 злотих (трохи більше 580 000 грн) будуть звільнені від оподаткування.