Підсумки тижня в своєму блозі на «НВ» підводить фінансист Сергій Фурса. «Мінфін» публікує скорочену версію.

На фондових ринках США почався період жорсткої корекції. Президент Трамп вирішив, що поки всі не звинуватили в усьому його торговельні війни, краще звинуватити когось першим і почав грати в Ердогана, знайшовши крайніх в особі ФРС. Заявивши, що підвищення ставок ставить під загрозу зростання фондових ринків, який стався тільки стараннями партії Батьківщина, тьху ти, стараннями самого Дональда Трампа. У ФРС сидять пристойні люди, тому вони поки мовчать, хоча могли б нагадати, що торгові війни пана президента щойно привели до перегляду прогнозу зростання світової економіки від МВФ у бік зниження. Правда і в тому, що зростання ставок дійсно стало однією з причин поточної корекції.

Український сегмент єврооблігацій був під тиском, але не дуже сильним: за останній тиждень суверенні папери втратили приблизно один пункт, продовжуючи очікувати результатів переговорів з МВФ. Сам Фонд цими днями проводить свої щорічні зустрічі на Балі, куди вирушила й українська делегація, щоб отримати ще одну можливість провести переговори.

Глава Світового Банку в Україні Сату Кахконен окреслила головні проблеми, заплановані до обговорення. І це вже не ціна на газ, за ​​якою цифра в 25% тарифів сприймається як факт. В першу чергу це податок на виведений капітал і податкова амністія. Перший є передвиборчою фішкою президента і нової популістською загрозою, адже якщо раніше перед виборами активно роздавали гроші, то зараз їх немає, і доводиться активно обіцяти зниження податків. Сенс той самий, — зростання дефіциту бюджету, що, звісно, не радує МВФ.

Щодо податкової амністії, то під неї явно намагатимуться протягнути тих політиків, до яких є питання і з боку НАБУ, і з боку західних банків, які не надто довіряють таким джерелам походження доходів, як «виграв у лотерею» чи «вся сім'я скинулася". Цей пункт загрожує боротьбі з корупцією, яка є одним з пріоритетів програми МВФ. Як результат, переговори застопорилися на цьому етапі.

Зла іронія в тому, що якби українська сторона не морочила голову МВФ з антикорупційним судом майже рік, а завершила переговори ще навесні, то давно був би отриманий транш, який забезпечив би залучення іншого необхідного фінансування. І зараз не було б критичної залежності від МВФ і можна було б дозволити собі перед виборами набагато більше. Але традиційна стратегія знову традиційно дала збій. Правда, поки що економіка тримається добре. Гривня другий тиждень зміцнюється, даючи змогу НБУ викуповувати валюту в резерви і вже трохи сильніша рівня в 28,0 за долар. Щоправда, оприлюднені дані стосовно інфляції виявилися трохи вище очікувань НБУ. Рік до року інфляція тепер становить 9%. Традиційне сезонне зростання інфляції у вересні становило 1,9% і драйвиться тепер не цінами на продукти, а бензином.

Реакція Нацбанку на зростання інфляції, його вербальна комунікація змушує очікувати чергове підвищення облікової ставки. Особливо якщо з МВФ не вдасться домовитися вже найближчим часом.

Прибутковість ОВДП на первинному ринку продовжує зростати, однак поки ще не приносить уряду істотних дивідендів. Прибутковість валютних ОВДП вже досягла 7,5%, конкуруючи зі ставками єврооблігацій.

Решта фондового ринку знову потрапила під пильний вплив СБУ, зокрема, завдяки тим самим державним облігаціям. Після того, як силовики забрали ліцензію в Української Біржі і вивели з ринку найліквіднішу акцію, вони, напевно, дуже здивувалися, що ринок досі не загнувся. І прийшли перевірити і біржі, і низку фондових компаній. Причина, чому вони це зробили, може бути цілком реальною: зараз багато українських політиків чи й самі співробітники СБУ намагаються придумати, звідки у них гроші (а також будинки і російські паспорти у їхніх дружин), і деякі використовують для цього інструменти фондового ринку. Наганяють дохід, ганяючи туди-сюди ОВДП.

Інша справа, що мало хто в Україні вірить, що економічне крило СБУ приходить заради захисту інтересів держави. Одразу виникає версія, що люди або прийшли «вирішувати питання», або «помилилися дверима». Остання версія має право на життя, адже вломилися до Тараса Козака, глави інвесткомпанії «Універ». І тут є підозра, що українські пінкертони просто переплутали його з тим Тарасом Козаком, який недавно купив відомий інформаційний смітник NEWS ONE. Цілком можливо, що саме до нього з обшуком повинні були прийти з СБУ, але помилилися дверима. Завжди хочеться вірити в краще.