Причиною для таких ініціатив регулятора стала програна справа: суд визнав правомірність дій банку «Південний» і скасував накладений Нацбанком в липні 2017 року штраф в розмірі 4,88 млн грн.

Фактично, судді визнали, що фінансисти діяли строго в рамках закону. Змушений з таким висновком погодитися і НБУ, а тому обіцяє незабаром змінити свою нормативку, заборонивши використовувати в експортних операціях «договірні» курси.

За даними чиновників, завдяки використанню схеми з фіктивними курсами, клієнти банку «Південний» завели в країну 3 млн доларів, хоча повинні були 22 млн доларів.

«Значна нестача виникла в результаті проведених клієнтами банку — юридичними особами експортних операцій на загальну суму близько 22 млн доларів. Ці операції проводилися відповідно до умов укладених з нерезидентами зовнішньоекономічних договорів і були зняті банком «Південний» з валютного контролю. При цьому зміни в зазначені договори надавали контрагентам можливість здійснювати розрахунки за поставлений товар не в доларах США, як було передбачено спочатку, а в польських злотих», — пояснюють чиновники.

На ділі схема виглядає набагато простіше. Експортер домовляється з закордонним покупцем, що належні йому гроші зайдуть в Україну не, скажімо, в доларах, а в польських злотих. При цьому відразу прописують в контракті курс, за яким необхідно обміняти одну валюту на іншу. У підсумку замість умовного мільйона доларів на рахунки експортера зараховується 300 тис. злотих, пояснюють експерти. Де-юре така операція не вважається незаконною, що і підтвердив суд.

Як саме Нацбанк планує боротися зі схемою — неясно. Швидше за все в своїх постановах він просто пропише заборону для банків використовувати договірні курси, змусить їх прив'язуватися до котирувань валютних бірж.

В даний час НБУ готує зміни до валютного законодавства з метою недопущення в подальшому використання фіктивних курсів конвертації валют в операціях банківських клієнтів.