«Мінфін» вже детально розібрав, як зберігати фінансову «подушку безпеки». Класичні стандарти передбачають наявність тримісячного заробітку сім'ї з можливістю оперативного доступу до цих грошей.
Якщо ж сума заощаджень вже на $1 тис. перевищує кошти на екстрені випадки, їх можна інвестувати вже за іншою моделлю. Зокрема, обирати менш ліквідні, але дохідніші та ризикованіші активи.
Готівкові гривня і долар
Для «подушки безпеки» готівка — один із необхідних інструментів, оскільки має найвищу ліквідність. У випадку з «надлишковими» грошима, можна обійтися і без неї.
Кеш не приносить доходів, а його купівельна спроможність постійно скорочується через інфляцію. НБУ очікує, що купівельна спроможність гривні за підсумками року впаде на 21%. Доларова інфляція, за прогнозами, буде не такою суттєвою — близько 3%.
Тому варто шукати варіанти, які забезпечать примноження грошей, для того, щоб, принаймні, мінімізувати інфляційні втрати.
Депозит
Найпопулярніший і найпростіший спосіб інвестицій — розміщення вільних коштів на депозиті. Оскільки ФГВФО гарантує повернення всієї суми вкладу у разі банкрутства банку, цей варіант можна вважати досить надійним.
Найвищі ставки за гривневими вкладами банки пропонують для довгострокових депозитів. Середня дохідність за ними наразі становить 14,5% річних, а максимальна — сягає 18%.
Після того, як Нацбанк змінив правила резервування коштів на банківських рахунках, експерти очікують, що ця ситуація може дещо змінитись — ставки за довгими депозитами знижуватимуться, а за середньостроковими — почнуть зростати.
Один із недоліків депозитів — оподаткування доходів. Сплатити доведеться податок на доходи — 18% та військовий збір — 1,5%. Фактично, це зменшує дохідність на п'яту частину від того, що запропонує банк.
Підбери оптимальний депозит та отримай бонус до ставки
Після оподаткування середня дохідність гривневих депозитів становить менше 12%. Тож цей інструмент може покрити лише половину втрат від інфляційного знецінення готівки у нацвалюті.
Депозити у доларах у більшості випадків мають символічну дохідність — лише близько 1,15% річних. Максимальні ставки, які можна знайти, сягають 3%, а після сплати податків вони дещо поступатимуться інфляції у США.
ОВДП
Більшу дохідність як у гривні, так і у доларах, можна отримати завдяки ОВДП, тобто державним облігаціям. Купівля ОВДП фактично означає, що людина дає кошти державі в борг, а держава зобов'язується повернути їх у певний термін, а також виплатити відсотки.
Після початку війни держава випускає військові ОВДП. Функціонують вони так само, як облігації, що розміщувались раніше. Купити зараз можна як військові, так і «звичайні» папери.
Облігації бувають коротко- і довгостроковими. За першими відсотки виплачуються разом зі всією сумою погашення, за другими — двічі на рік, а основна сума — по завершенню терміну розміщення.
З технічного погляду, купити ОВДП досить просто. У низці банків та брокерів це можна зробити дистанційно через сайт або додаток у смартфоні. Так само в них дистанційно можна і відкрити рахунок. Про те, в яких установах можна купити ОВДП, «Мінфін» вже розповідав в окремому матеріалі. Також військові облігації доступні у застосунку «Дія».
Низка банків та брокерів або повністю скасували комісії за придбання облігацій, або встановили символічні ставки — наприклад, 1 грн за операцію.
Різні установи встановлюють різну дохідність за одними і тими ж ОВДП. Фактично, вони купують облігації дешевше, а продають дорожче і на цьому заробляють. Тому є сенс перевірити в різних установах, скільки ви можете заробити на цінних паперах.
Максимальна дохідність, яку нам вдалося знайти за гривневими ОВДП, — 22% річних. Щоправда, такі відсотки виплачуються за довгостроковими паперами, погашення за якими передбачене лише у 2025 р. Якщо ж купувати папери, погашення за якими буде за рік-півтора, то можна розраховувати на дохідність 18−19%. З огляду на те, що доходи за ОВДП не оподатковуються, — ці цифри є близькими до очікуваної інфляції.
За доларовими облігаціями найвища дохідність, яку вдалося знайти редакції, сягає 4,5% річних, що перевищує очікувану інфляцію. Хоча відшукати такі облігації у брокерів можна не завжди. ОВДП, розміщені у євро, можна купити з дохідністю до 3% річних.
Недолік валютних ОВДП у тому, що їхня номінальна вартість становить 1 тис. доларів чи євро. Тобто, маючи такий розмір заощаджень, їх всі доведеться розмістити в одному інструменті.
Фондовий ринок
До війни відкрити рахунок у брокера, який надавав доступ до іноземних фондових ринків, було досить просто. Однак, зараз, через обмеження Нацбанком валютних інвестицій, цей процес став проблематичнішим.
Наприклад, субброкери, які раніше співпрацювали з Exante, зараз не надають послуг із купівлі активів. Також виникають проблеми з поповненням рахунків деяких брокерів.
Але низка компаній продовжують надавати послуги українцям і поповнити їхній рахунок можна. Особливості цього процесу редакція вже окремо аналізувала.
Інвестиції на фондовому ринку ризиковані. На відміну від депозитів чи ОВДП, тут немає гарантованих прибутків. Часто придбані активи втрачають у ціні, що призводить до збитків інвестора. Наприклад, минулого року ключовий індекс американського фондового ринку S&P 500 впав на 19%. Хоча 2021 р. завершив зростанням на 27%.
Більшість експертів радять недосвідченим інвесторам, які тільки відкривають для себе фондовий ринок, вкладати гроші в індекси, а не акції окремих компаній. Для прикладу, купівля ETF, що орієнтується на S&P 500, означає, що вкладені в нього гроші будуть розподілені між 500 найбільшими компаніями США, що значно знижує інвестиційні ризики.
З початку року, на фоні сповільнення глобальної інфляції та покращення прогнозів розвитку світової економіки, ключові індекси зростають. Для прикладу, S&P 500 подорожчав на 6,3%.
За прогнозами Morgan Stanley, у 2023 році індекс S&P 500 підвищиться на 9,7%. UBS прогнозує, що до кінця року він зросте приблизно на 10,3%. J.P. Morgan Research очікує, що у першій половині 2023 року S&P 500 повторно протестує мінімуми 2022 року, але пізніше цього року може відбутися відновлення активів.
Читайте також: Інвестування в акції: чому це не хобі та які знання потрібні
Більші прибутки може принести купівля акцій окремих компаній. Однак, і ризики падіння вищі, ніж при індексному інвестуванні. До того ж, якщо компанія оголосить про банкрутство, повернути вкладені в неї гроші буде практично неможливо.
Також варто враховувати, що за операції на фондовому ринку треба сплачувати комісії. У різних брокерів вони відрізняються. Інвестиційні доходи оподатковуються так само, як і отримані відсотки за депозитами.
Золото
Золото, яке традиційно вважалося захисним активом, не виправдало сподівань інвесторів. Водночас, із початку цього року дорогоцінний метал вже додав близько 5,5% ціни.
Фактори, які впливають на ціну золота, «Мінфін» вже детально розглядав. Основні з них: підвищення відсоткових ставок, геополітична напруженість та зростання попиту з боку ювелірів і центробанків.
В Україні найвигідніше купувати золото у вигляді інвестиційних монет Нацбанку. Ціна такої монети вагою 1 тройську унцію (31,1 г) на момент написання статті становила 73,876 тис. грн. Для порівняння: злиток такої ж ваги у банках можна було купити, щонайменше, за 78 тис. грн.
Водночас, ціна унції золота на міжнародних ринках (виходячи з курсу в обмінниках) становила 76 тис. грн. Це незвична ситуація, адже, зазвичай, фізичне золото в Україні коштує дорожче, ніж на міжнародних майданчиках. Зараз все навпаки — найімовірніше, через те, що НБУ для оцінки металу користується офіційним курсом.
Натомість, оскільки $1 тис. для купівлі унції золота не вистачить, інвестору доведеться купувати монету або злиток меншої ваги. А в них ціна кожного граму є вищою, що робить інвестицію менш привабливою.
Криптовалюти
Один із найбільших банків Goldman Sachs назвав біткоїн найкращим активом початку року. У січні головна криптовалюта злетіла відразу на 39,4%, а середнє зростання інших ключових токенів становило 35,5%.
Через обмеження валютних інвестицій рахунки частини криптобірж можна поповнити впродовж місяця не більше ніж на 100 тис. грн. Хоча можна відшукати біржі, де обмеження становить і 400 тис. грн. Причини цих відмінностей редакція розглядала в окремій статті. Та, в будь-якому разі, технічних проблем із купівлею крипти на суму до $1 тис. немає.
Криптовалюти вважаються надзвичайно ризиковим інструментом. Так, біткоїн все ще коштує приблизно у 2,5 рази дешевше, порівнюючи з піками у 2021 році. Просідання багатьох менш відомих токенів є ще суттєвішим.
Читайте також: Крипторинок у січні: біткоїн знову злітає, а Маск роздумує над створенням альткоїну для Twitter
З огляду на високу ризикованість інструменту, експерти радять інвестувати в криптовалюту не більше 5−10% свого капіталу. Це дозволить, з одного боку, отримати високі прибутки, якщо криптовалюти зростуть в декілька разів, а з іншого — убезпечити основну частину заощаджень у разі їхнього падіння.
Приклад інвестиційного портфелю
Разберемо на прикладі можливість розподілу $1 тис. між різними інструментами. Це не інвестиційна порада, а лише один із варіантів розподілу коштів.
Головний принцип, який, на наш погляд, варто використовувати, — це диверсифікація. Також видається, що більшу частину коштів краще тримати у валюті, оскільки за всіма ключовими прогнозами гривня впродовж року ослабне щодо долара.
Зважаючи на перспективи відновлення фондового ринку, частину коштів спрямовуємо на нього. Купуємо 1 акцію SPDR S&P 500 ETF Trust — фонду, який прив'язаний до ключового індексу. Ціна його акції на момент написання статті становить $413. Таким чином, на цей інструмент йде 41,3% портфелю.
Ще 10%, або $100, спрямовуємо на криптовалюти. Обираємо найменш ризиковану з них — біткоїн.
Купити валютну облігацію ми змогли б, лише спрямувавши на неї всі гроші з портфелю, — тому обходимося без неї. Так само не купуємо золото, оскільки наших коштів вистачить лише на монету невеликої ваги.
Тому $250, або 25% портфелю, розміщуємо на валютному депозиті. Дохідність тут невисока, але й ризики теж.
Читайте також: Фінансова подушка в умовах війни: скільки грошей тримати і як зберегти
У нас залишилось 23,7% коштів. Їх можна перевести у гривню та придбати ОВДП. Дохідність за ними лише трохи поступається очікуваній інфляції, а диверсифікація знизить наші втрати, якщо гривня несподівано зміцниться щодо долара.
Таким чином, загалом портфель виглядає так:
- Індекс S&P 500 — 41,3%;
- Депозит у доларах — 25%;
- Гривневі ОВДП — 23,7%;
- Біткоїн — 10%.
Як ви оцінюєте такий розподіл коштів? Із чим погоджуєтесь, а що зробили б інакше, — пишіть у коментарях.