У підсумку, за 24−28 травня безготівковий долар на торгах виріс на 6 копійок з 27,43 / 27,45 до 27,49 / 27,515 гривень. Курс євро практично не змінився і на вечір п'ятниці перебував на позначці 33,44 / 33,47 гривень. Національний банк, як і раніше, участі в торгах не брав, та й реальної потреби в цьому не було. Міжбанк сам регулював перекоси попиту і пропозиції протягом сесій за рахунок виходу додаткової кількості покупців або продавців в залежності від ситуації.
Читайте також: Підсумки тижня на фондових біржах з Михайлом Федоровим
Готівковий ринок залишався заручником поведінки міжбанку і своєї гри «на підвищення» або «на пониження» не вів. З огляду на зниження курсових ризиків основна частина обмінників фінкомпаній і банків працювала зі спредом по долару в межах 15−20 копійок і по євро — в межах до 25 копійок.
По рублю чіткої закономірності при виставленні спреда у обмінників не було. В основному при виставленні цінників по ньому вони орієнтувалися на співвідношення долара і євро до рубля на міжнародних майданчиках і курс цих валют до гривні, а також на свої індивідуальні завдання по роботі з даною валютою.
Крім цього, по рублю спрацьовував географічний фактор. В областях України, що межують з РФ, котирування рубля були більш привабливими для покупців і продавців, а спред вужчим. А в західних регіонах країни спред в обмінниках по рублю був ширшим, а обсяги операцій явно нижчими.
Цими вихідними основна частина обмінників буде працювати в форматі «з обороту». Звуження карантинних заходів в Україні, відкриття частини популярних у наших громадян курортів Єгипту та Туреччини, а також послаблення обмежень в деяких країнах Європи посилили «туристичний» попит на готівкову валюту з боку наших громадян. Це надихає власників обмінних пунктів і поступово пожвавлює весь готівковий валютний ринок.
Але конкуренція між обмінками зараз дуже жорстка і фінансисти не можуть собі дозволити активно завищувати котирування продажу або занижувати курси прийому валюти у населення. Інакше вони просто втратять клієнтів.
Тому в ці вихідні розкид котирувань в різних обмінних пунктах особливо не відрізнятиметься від середньоринкових значень і лише у «найжвавіших» місцях власники обмінників дозволятимуть собі дещо відхилятися в своїх цінниках від інших своїх колег-конкурентів.
Прогноз за готівковим курсом на 29−30 травня
Курс долара в обмінниках фінкомпаній буде знаходитися в межах: прийом 27,35 — 27,47 гривень і продаж 27,48 — 27,60 гривень. Спред в більшості обмінників фінкомпаній складе 15−20 копійок, в обмінних пунктах банків він може бути трохи ширше — максимум до 25 копійок.
Курс євро. Останні ралі по парі євро/долар то заганяли котирування євровалюти істотно вище психологічного порогу в 1,22 долара, то різко провалювали євро нижче тих же самих 1,22 долара. Перед вихідними пристрасті на міжнародних майданчиках дещо вщухли і більшість власників обмінників на ці вихідні буде виставляти курс по євро, орієнтуючись на співвідношення пари євро/долар в межах коридору 1,2170 — 1,22 долара за євро.
За прогнозом «Мінфіну» на 29−30 травня, обмінники виставлять такі курси по євро: прийом в межах 33,25 — 33,45 гривень і продаж в межах 33,48 — 33,60 гривень. Спред в більшості обмінників фінкомпаній складе від 20 до 25 копійок, а в пунктах обміну банків до 30 копійок.
Курс російського рубля. Істотних коливань котирувань рубля на зовнішніх ринках напередодні та під час вихідних фінансисти не прогнозують. І тому виставлятимуть такі курси по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,365 — 0,369 гривень і продаж 0,371 — 0,378 гривень.
Олексій Козирев