Можливі наслідки кризи

«Наш попередній досвід взаємодії з кризами повинен навчити нас, що наслідки глобальних збоїв проявляються часто через роки після подій та рухають світ у несподіваних напрямах.

Велику депресію, яка почалася в 1929 році, вважають причиною появи фашистських лідерів Муссоліні і Гітлера. Хоча вона також привела до появи Франкліна Рузвельта в США, який заклав основи для сучасного американського добробуту та відродження індустріальної держави», — сказав Фукуяма.

Читайте також: 80 років Великої депресії: Анатомія кризи

Американський філософ переконаний, що нинішня епідемія covid-19 і викликана нею глобальна економічна рецесія «також матимуть довгострокові несподівані ефекти».

Як різні країни реагують на кризу

Фукуяма нагадав, що навесні розвинені країни, як Італія, Іспанія і США, зіткнулися з особливо масштабними спалахами covid-19 і великою смертністю.

Зате країни, що розвиваються — на південь від Сахари в Африці, в Південній Азії і Латинській Америці — «задіяли швидко карантин і змогли уникнути важких впливів захворювання».

Читайте також: Криза в Україні: безробіття зростає, доходи населення падають

Вчений виділив три чинники того, як країни реагували на кризу:

  • перший пов'язаний з потужностями держави — наявність лікарів, інфраструктури і необхідних ресурсів в медичній сфері;
  • другий пов'язаний з довірою громадян до уряду і одне до одного;
  • третій відноситься до компетенції лідерів і того, які рішення вони приймають.

Читайте також: Сорос вважає, що ЄС може і не пережити коронакризу

Фукуяма переконаний, що пандемія також посилила ефект негативних трендів, які спостерігалися у світі в останні роки, і може призвести до глобальних збоїв на тлі руху країн до економічного спаду. Зокрема, він зазначив, що багато лідерів використовували пандемію як привід розширити свою владу.

Раніше на Всесвітньому економічному форумі назвали 10 можливих наслідків пандемії для світової економіки.

Стежте за цікавими й ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».