Ситуація на ринку

Українські девелопери сьогодні не знають, де взяти гроші, щоб перекрити збитки працівників. Рітейлери здають позиції, а кияни не поспішають в торгово-розважальні центри. Але є надія, що на новорічні свята купівельна спроможність зросте.

Збитки ТЦ

Один із найбільших ТРЦ в Україні Lavina Mall відзвітував про 248 млн грн збитків за перші три квартали. Минулого року за цей період чистий прибуток компанії склав 116 млн грн. Цього року йому довелося майже вдвічі збільшити кредитний портфель до 2,37 млрд грн.

У березні поточного року, з появою covid-19 і введенням жорсткого карантину, все змінилося. Зараз ТРЦ опинилися перед фактом — ринок не може поглинути обсяг пропозиції, клієнти не поспішають у магазини, а орендодавці не можуть платити за оренду.

Страхування від covid-19. Виплата до 50 тисяч гривень

ТРЦ недоотримали понад 5-7 млрд грн орендних платежів. А магазини, що працюють в офлайні, просіли в товарообігу на більш ніж 40-55 млрд грн, розповідає керівник клубу торгових центрів Malls Club Артем Шлапак.

Прогнози щодо ринку

«Швидше за все, ринок буде йти за сценарієм планомірної ротації орендарів, щоб не допустити зростання вакантності в ТРЦ понад 10-12% в окремо взятих проектах. Досвід минулих криз продемонстрував — в разі втрати орендарів і зростання вакантності до 30%, ТРЦ стає практично некерованим — при такій нестабільності інші оператори просто будуть виходити з ТРЦ або висувати нові вигідні собі умови. Тому допустимий максимум вакантності — 10% протягом місяця або двох”, — пояснює провідний експерт Colliers International (Україна) Ігор Заболоцький.

Проте, жоден ТРЦ зараз не буде залишати ринок, всупереч вакантності та збиткам, впевнені експерти.

Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка та коронавірус».