Про те, де влада збирається брати гроші та чи доведеться включати друкарський верстат, на своїй сторінці у фейсбук розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

ОВДП потрібні як ніколи

Піраміда ОВДП — говорили вони. І говорили в той момент, коли боргове навантаження знижувалося. Тепер вони подають бюджет, у якому дефіцит 6% від ВВП. І фінансувати цей дефіцит збираються за допомогою… ОВДП. Л — логіка. П — послідовність.

Причому, очевидно, що ніякі іноземці вже не прийдуть. Тим паче, тут кримінальні справи відкривають, як вони посміли приходити і заробляти минулого разу. Вони не прийдуть, бо не вірять у світле майбутнє гривні. І поступово обсяг ОВДП у власності нерезидентів скорочується. Іноземці виходять. А, отже, треба справлятися власними силами. І цього року, з дефіцитом бюджету в 7,5% від ВВП, і наступного, з дефіцитом у 6% від ВВП.

Що це означає? Відповідь може бути тільки одна. І вона вам не сподобається. Відповідь — друкарський верстат. Вони називають це по-різному. Назвуть по-розумному. Але це все одно буде друкарський верстат. І якщо раніше, коли приходили іноземці, коли йшов продаж долара, емісія гривні була, але була забезпеченою, і супроводжувалася зростанням резервів, то тепер картина розгорнеться.

Читайте також: Новий проект бюджету: кому підвищать зарплату і що чекає на бізнес

Цитата апологета друкарського верстата, Данилишина, більш ніж красномовна: «Оскільки майже 80% потреб у фінансуванні бюджету передбачається покривати за рахунок внутрішніх запозичень, це ставить відповідні вимоги щодо місткості і ліквідності ринку ОВДП, особливо вторинного ринку. У даному контексті важливо забезпечити ефективність роботи НБУ як незалежного монетарного регулятора і органу, що відповідає за стабільність фінансових ринків»

Якщо перекласти це з мови чиновника на людську мову, то це означає, що фінансувати бюджет буде Нацбанк. А Нацбанк може його фінансувати тільки одним способом. Включати верстат.

Читайте також: Нацбанк може відновити операції з ОВДП на вторинному ринку — голова Ради НБУ

Боргове навантаження

У 2019 році дефіцит бюджету був трохи більше 2% від ВВП. І боргове навантаження знижувалося. При всіх розмовах про боргові петлі від МВФ і піраміди ОВДП — боргове навантаження падало.

І на початок 2020 року відношення державного боргу до ВВП досягло рівня у 50%. При тому, що 2017 рік починали на рівні 80% від ВВП. Загалом, доки не було популізму, доки слухалися МВФ, боргове навантаження знижувалося. А зараз ми почали собі ні в чому не відмовляти, живемо невідповідно до своїх достатків, кинули МВФ і раптом ОВДП більше не піраміда, а саме те, що потрібно.

Вже на кінець 2020 року, якщо уряд зможе знайти фінансування для дефіциту, відношення держборгу до ВВП зросте до 65%. На початку року ми могли говорити, що це виправдано. Адже коронавірус. І зростання пов'язане з тим, що треба з ним боротися. Адже так роблять у всьому світі. У підсумку, дефіцит збільшили, а гроші на боротьбу не витратили. Немає жодної ефективної програми з підтримки бізнесу.

Читайте також: Що буде з економікою України до кінця року

Так, будують дороги, що, можливо, і підтримує чийсь бізнес, але навряд чи ту сферу, що постраждала від карантину. Пояснюючи, що іноді ці дороги ведуть до лікарень. Вважаючи, мабуть, всіх навколо ідіотами.

Назад у минуле

У будь-якому випадку, коронавірусом не можна тепер пояснювати різке зростання держборгу. І до зростання боргу наступного року, неминучого, у зв'язку з таким високим рівнем дефіциту, коронавірус точно буде ні до чого.

Що це таке? Це повторення шляху 2012-2013 років. Коли країна жила в борг. Жила невідповідно до своїх достатків. Помножене на бажання надрукувати грошей. Адже в борг будуть готові давати все менше і менше. Адже кожна криза унікальна по-своєму. Особливо той, який ви створюєте своїми руками. Зараз, таким чином, ми створюємо основи наступної кризи. Руйнуємо основи макроекономічної стабільності. Це теж розумне слово. Але по факту воно означає, що у нас стабільний курс і низька інфляція. А руйнуючи цю саму горезвісну макроекономічну стабільність, ви отримуєте різку девальвацію і різке зростання цін. І зараз ми все робимо, щоб отримати такий результат.

Читайте також: Чому українці виходять у кеш

Не відразу. У нас є запас міцності. Але чим далі, тим більше підходить фраза — у нас був запас міцності.