1) Початок періоду податкових платежів. З огляду на вихідні дні у компаній не залишається багато часу на підготовку до днів бюджетних проплат. Деякі з них почнуть розраховуватися з державою вже сьогодні, щоб не залишати все на останній день - понеділок.

На фоні зниження котирувань міжбанку продавцям немає сенсу притримувати валюту і вони її активно продають, щоб забезпечити свої господарські операції (в тому числі і авансові розрахунки з персоналом за першу половину листопада), а у імпортерів не так вже й багато вільної гривні для скупки валюти. Це призведе до збільшення пропозиції при низькому попиті і спрацює на користь гривні;

2) Зростання ліквідності в банківській системі на фоні її неоднорідного розподілу серед банків. Коррахунки на ранок п'ятниці зросли майже на 1,7 млрд гривень - до 55,1 млрд. Але основна частина фінустанов продовжує відчувати гривневий голод, тому що як найменше 60-65% всієї цієї ліквідності знаходиться на коррахунках першої десятки банків. Така неоднорідність розподілу гривневих залишків автоматично знижує тиск на валютному ринку, тому що «багаті» банки обмежені на міжбанку розмірами валютної позиції і клієнтськими заявками, а більшість «бідних» - не мають вільного ресурсу для масштабних операцій по розгойдуванню курсу;

3) Ефект п'ятниці. Поведінка готівкового ринку і НБУ.

В обмінниках триває зниження котирувань з виставленням низького рівня спреда. Готівковий ринок в даний час працює на зміцнення гривні, що опосередковано відбивається і на міжбанку.

НБУ викуповує надлишок валюти на торгах, чим в даний час утримує котирування від істотного просідання. Якщо Нацбанк не буде надто активно скуповувати долар, даючи гривні поступово зміцнюватися, то настрій ринку на подальше падіння валюти збережеться. Якщо ж НБУ «перегне палицю» і занадто активно скупить весь надлишок пропозиції - курс може поступово почати рости, що психологічно спрацює проти гривні.

Ефект п'ятниці традиційно сповільнить активність учасників міжбанку перед двома виходнимі.Частина з них вважатиме за краще розмістити вільну гривню на короткі депозити, а не «грати» з валютою. Тому це послабить тиск на курс.

У цій ситуації спекулянти продовжать працювати в форматі «в дві сторони», не особливо розгойдуючи міжбанк.

«Мінфін» прогнозує на сьогодні курс долара в межах коридору 27,70-27,80 гривень з невеликою перевагою пропозиції. Обсяги операцій знизяться і складуть до 380-410 млн доларів при здійсненні до 470-510 угод.

Котирування готівкового валютного ринку:

Курс долара в банках на 10 ранку: прийом 27,60- 27,80 і продаж 27,86-28,05 гривень.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 27,85-27,93 гривень та продаж 27,945-27,98 гривень.

Про тенденції на торгах за 15 листопада можна прочитати тут, а графік котирувань по долару, євро і рублю - відстежити тут.

Моніторинг настроїв валютного ринку:

Настрої наших респондентів щодо перспектив гривні продовжують поліпшуватися.

За офіційним курсом - 98% вважає, що долар буде нижче 28,00 гривень. Тільки 2% песимістів все ще впевнені в його поверненні до рівня понад 28,01 гривні найближчим часом.

За міжбанківським - 87% (було 81%) вважає, що долар буде нижче 28,00 гривень. 13% респондентів поки готові до повернення котирувань вище 28,01 гривні.

Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram