Недержавний пенсійний фонд (НПФ) в Україні
Подбайте про пенсію вже зараз
Отримайте вигідні умови за онлайн заявку
☑ натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних данних
Що таке НПФ і як вони працюють
Пенсія українця - найменша в Європі: при 460 доларів в Польщі і 1000 євро у Франції в Україні громадяни старше 60 років отримують в середньому 100 доларів.
Що ж робити, якщо розраховувати на державу не доводиться? Збирати фінансові накопичення самому. Це можна зробити різними способами: відкривати пенсійні депозити в банку, купувати майно або вкладатися в недержавні пенсійні фонди.
Що таке недержавний пенсійний фонд (НПФ)
Недержавні пенсійні фонди (НПФ) існують в Україні з 2004 року. Такі фонди теж видають пенсію його учасникам, але, на відміну від державного пенсійного фонду - в НПФ ви збираєте собі на старість самі.
НПФ бувають трьох видів: відкриті, корпоративні та професійні.
у відкритих учасниками можуть бути будь-які фізичні особи незалежно від місця та характеру їх роботи. Внески на користь учасників можуть здійснювати як фізичні, так і юридичні особи.
в корпоративних фондах учасниками може бути одна або кілька юридичних осіб-роботодавців.
в професійних учасниками фонду можуть бути організації роботодавців, їх об'єднання, об'єднання громадян, професійні спілки, їх об'єднання або фізичні особи, пов'язані за родом професійної діяльності, зазначеної в статуті фонду.
Висновки
Недержавний пенсійний фонд - один з видів пенсійного забезпечення. Внесок в нього можна розглядати як інвестицію, яка окупиться по досягненню вкладником встановленого у договорі пенсійного віку.
При цьому, самі НПФ бувають різні: в них можуть брати участь як приватні особ и, які хочуть накопичити собі на старість, так і роботодавці, які дбають про пенсійне забезпечення своїх співробітників.
Чим недержавний пенсійний фонд відрізняється від державного фонду і від депозитів
Недержавний пенсійний фонд - стандартний інструмент для накопичення в усьому світі. У США та Європі це розповсюджена практика. Такі фонди сприймаються як необхідний елемент пенсійного забезпечення.
Відмінності
Недержавний пенсійний фонд | Державний пенсійний фонд |
---|---|
Тільки від клієнта залежить, скільки він накопичить собі на старість. Наприклад, якщо ви будете відкладати щомісяця по тисячі гривень, то за десять років у фонді накопичиться 120 тисяч гривень плюс інвестдохід. | За розмір пенсії відповідає держава. Якщо можливості держави по виплатах низькі - пенсія теж буде невисокою. |
Ви можете заробити на відсотках, які виплачуються за внесками. | Ро змір пенсії в основному стабільний. Її можуть збільшити, але тільки за ініціативи держави. |
Ваш трудовий стаж не має ніякого значення для НПФ. Термін виходу на пенсію вкладник вибирає сам, але він не повинен відрізнятися більш ніж на 10 років від встановленого державою рівня в більшу або меншу сторону. | Для виплати державної пенсії є певні умови: трудовий стаж, приналежність до певної соціальної групи, вік і т.д. |
Ви можете вибрати, як вам будуть виплачувати пенсію: частинами або всю суму відразу. | Пенсію виплачуватимуть щомісяця за замовчуванням. |
Більше про фонди ви можете дізнатися з детального матеріалу про НПФ, який підготувала наша редакція
НПФ як джерело додаткового доходу
НПФ найчастіше використовують як джерело додаткового доходу. У них є як недоліки, так і переваги.
Плюси:
на відміну від пенсійного страхування життя, де між клієнтами розподіляється 85% отриманого інвестдоходу, НПФ ділить між учасниками весь прибуток;
якщо член фонду по досягненню пенсійного віку не буде забирати всю суму відразу, а побажає отримувати виплату частинами, то фонд продовжить керувати цими активами і нараховувати прибуток;
недержавні пенсійні фонди не штрафують своїх учасників за несвоєчасне внесення чергового платежу.
Мінуси:
відсутність гарантованого доходу. Учасник фонду не застрахований від того, що по закінченню терміну дії договору він отримає менше, ніж вклав за час накопичення;
закрити пенсійний рахунок не можна. Його можна або заморозити, якщо більше відкладати не виходить, або перевести до іншого недержавного пенсійного фонду;
відкладати на пенсію в іноземній валюті не вийде: в Україні до недержавного пенсійного фонду можна робити внесок тільки в гривні.
Плюси: | Мінуси: |
---|---|
НПФ ділить весь прибуток між учасниками; | немає можливості дострокового розірвання (крім окремих випадків: смерть, серйозна хвороба і ін.); |
відсутність штрафів за несвоєчасне здійснення внесків; | дохід не гарантується; |
можливість скористатися податковою знижкою; | внески здійснюються лише в гривнях. |
можливість зняти всю суму на певну дату або отримувати виплати частинами. |
Перелік діючих НПФ, як вибрати найкращий
За даними Нацкомфінпослуг на перше півріччя 2019 року в Україні працювало 63 НПФ. Всього в системі НПФ бере участь близько 860,8 тис. Чолов ік (менше 5% від загальної кількості зайнятого населення). З них 9,6% вже отримують особисту пенсію від НПФ.
Столичний резерв
Відкритий недержавний пенсійний фонд "Столичний резерв" створений з метою обслуговування пенсійних програм фізичних осіб.
Показник прибутковості "Столичного резерву" за останні 12 місяців станом на 30.09.2019 - 11,29%.
Династія
Династія, відкритий недержавний пенсійний фонд, заснований 01 січня 2013 року.
У 2016 році фонд консолідував активи двох фондів: в березні фонд "Династія" приєднав НПФ "Аструм. Пенсійне забезпечення ", активи якого становили 10,8 млн грн. Це дозволило збільшити активи "Династії" з 1 млн грн відразу до 12 млн грн. 18 серпня Нацкомфінпослуг дозволила "Династії" приєднати до себе НПФ "Моя пенсія", що зробило фонд більше на 5 млн грн.
Пенсійні активи "Династії" під керуванням ICU виросли на 15% - до 467 млн грн. При цьому кількість учасників НПФ перевищило 117 тисяч чоловік, а прибутковість фондів вже третій рік поспіль випереджає інфляцію.
Розмір і прибутковість даних фондів на той момент була одними з найвищих на українському ринку.
Показник прибутковості "Династії" за останні 365 днів станом на 12.11.2019 - 15,55%. За весь період роботи фонду цей показник в середньому досяг 22,7% річних.
ОТП Пенсія
Відкритий пенсійний фонд ОТП Пенсія - фонд європейського походження. Одноосібним Засновником фонду є компанія з управління активами "ОТП Капітал", яка є частиною міжнародної OTP Group в Україні.
Фонд був створений в 2009 році з метою накопичення пенсійних коштів на користь фізичних осіб, незалежно від місця і характеру їх роботи.
Показник прибутково сті "ОТП Пенсії" за 365 днів в 2019 році - 15,55%.
Висновки
Щоб вибрати недержавний пенсійний фонд, слід звертати увагу на:
● походження фонду;
● його засновника;
● показники прибутковості - варто пошукати рейтинг НПФ України за прибутковістю - чим вона вища, тим краще;
● динаміку чистої вартості одиниці пенсійних внесків по відношенню до індексу інфляції;
● структуру пенсійних активів (в які інструменти інвестує НПФ, їх ризиковість);
● відгуки про НПФ.
Достовірну інформацію можна дивитися на сайті Нацкомфінпослуг.
Як вибрати НПФ: порада експерта
Всі НПФ працюють однаково за одним Законом. Звісн о, НПФ відрізняються і стратегіями, і прибутками, але в перспективі кількох десятиліть, ми не знаємо, хто виграє на фініші. Тож, не варто перейматись оптимальністю, а брати собі кілька несхожих. Наприклад, я задоволений своїми шістью НПФ і більш-менш рівномірно їх наповнюю коштами.
Сергiй Ждан
журналіст, керівник "Центру Фінансового Здоров'я"
Як нараховуються виплати в НПФ
НПФ нараховують дохід не у відсотках, як з банківським депозитом, а у вартості пенсійної одиниці. Розглянемо розрахунок пенсійних виплат в недержавному пенсійному фонді на прикладі "ОТП Пенсія".
Приклад:
На момент створення фонду вартість пенсійної одиниці становить 1.
У міру зростання пенсійних активів і інвестдоходу, її вартість змінюється. Пенсійний фонд "ОТП Пенсія" працює вже 10 років, тому зараз одиниця пенсійних внесків варто 4,05 грн.
Це дозволяє покрити інфляцію і дати можливість учасникам фонду заробити. Зростання активів даного фонду склав понад 300%, а це значно більше інфляції за той же самий період (190%).
Інший приклад:
З початку створення фонду "Династія" (2013 рік), його середньорічна дохідність становить 23%.
За цей період внески в розмірі 70 000 гривен (по 10 000 на рік) збільшилися б на 73,5 тисячі, а загальні заощадження склали б 143,5 тисячі гривень.
Висновки
Внески до недержавного пенсійного фонду захищені від інфляції, принаймні, частково. З кожним роком вартість однієї пенсійної одиниці зростає: наприклад, вклавши 70 000 гривень, через п'ять років ви можете забрати 143,5 тисячі.
Як оподатковуються виплати НПФ?
Згідно з пунктом 170.8. Податкового кодексу України, адміністратор недержавного пенсійного фонду, який нараховує виплату за договором з НПФ, утримує і перераховує до бюджету податок на дохід фіз.осіб в розмірі 18% і 1,5% військовий збір від:
✓ 60% від кожної виплати, якщо пенсія виплачується протягом певного терміну.
✓ 100% одноразової виплати при досягненні пенсійного віку. Одноразова виплата, відповідно до Закону України про недержавне пенсійне забезпечення, можлива тільки в разі, якщо сума заощаджень не перевищує 50% від суми прожиткового мінімуму для недієздатних осіб, розрахованої на 10 років. З першого грудня 2019 року максимально можлива сума для одноразової виплати становить 98 280 грн.
Звільняються від сплати податків:
НПФ начисляют доходность не в процентах, как с банковским депозитом, а в стоимости пенсионной единицы. Рассмотрим расчет пенсионных выплат в негосударстве нном пенсионном фонде на примере "ОТП Пенсия".
громадяни старше 70-ти років;
громадяни з інвалідністю І групи;
спадкоємці учасників НПФ (I ступінь споріднення).
Як захищені вклади в недержавному пенсійному фонді?
Згідно з українськими законами недержавний пенсійний фонд не може бути визнаний банкрутом. Але все ж НПФ може бути ліквідовано. У цьому випадку всі заощадження вкладника будуть переведені в інший НПФ, на їх вибір.
Важливо пам'ятати, що при цьому недержавні фонди не гарантують прибутковість, тому в разі негативного балансу підприємства вкладник отримає збиток.
Через це важливо вибирати перевірений НПФ і стежити за його балансом. Подивитися звіти більшості НПФ України можна на сайті Адміністративного центру персоніфікованого обліку.
Як відкрити рахунок в НПФ фізичній особі
1. Вибрати недержавний пенсійний фонд.
2. Якщо у НПФ є кілька пенсійних програм, вивчити їх, скористатися калькулятором (якщо такий є на сайті компанії) і вибрати одну або кілька оптимальних.
3. Укласти пенсійний контракт і підписати договір.
4. Робити пенсійні внески згідно умов пенсійного контракту на свою користь або на користь членів сім'ї.
Отримайте вигідні умови за онлайн заявку
☑ натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних данних
Інші спеціальні пропозиції
Торговий рахунок
WELTRADE
від 25$
Мін. сума поповнення
+25$ на рахунок
Бонус для користувачів Мінфіну
Альфа Депозит
Альфа-Банк
до 16.75%
Річна ставка в гривні
до 0,7%
Бонус від Мінфіну, річних від вкладу
Корпоративні облігації
CardService
25%-27%
Ставка, річних
+1,5%
Бонус до ставки для користувачів Мінфіну
Валюта
Курс валютКурс криптовалютКурс долараКурс євроКурс біткоїнаКурс НБУМіжбанкВалютний аукціонКурс валют в обмінникахКонвертер валютКриптобіржіВалютний форумМобільний застосунок© 2008-2022 ООО "МинфинМедиа"
Копирование и размещение материалов на других сайтах разрешается только с гиперссылкой вида: footer.link
Юридический адрес: Украина, Киев, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 этаж
ООО «МИНФИНМЕДИА» не несёт ответственности за содержание размещённых на данной странице объявлений и достоверности информации.
Мы не гарантируем качество предс тавленных товаров и услуг и не возмещаем убытки, ущерб и потери, полученные в результате совершения сделок.