Що впливало на економіку в вересні
«Ми оцінюємо падіння ВВП у вересні приблизно на 6% р/р після менш ніж 5% р/р у червні-липні. Відповідно, падіння ВВП в третьому кварталі 2020 року сповільнилося приблизно до 5% р/р порівняно з 11,4 % р/р у другому кварталі 2020 року і з 6% р/р — в нашому вересневому прогнозі», — написав Ніколайчук.
Ніколайчук уточнив, що близько 1,5 процентних пункту від рівня падіння ВВП в третьому кварталі було забезпечено низькими показниками сільського господарства через пізній початок збору кукурудзи. Загалом за рік очікування щодо врожаю зернових та інших сільськогосподарських культур погіршуються через несприятливі погодні умови.
Читайте також: Падіння ВВП сповільнилося до 5,8% — Мінекономіки
Також, за його словами, ризики подальшого відновлення внутрішнього й зовнішнього попиту посилює стрімке поширення захворюваності covid-19 в Україні і сусідніх країнах.
Крім цього, зростання реальної заробітної плати (на 6% р/р у серпні) і відновлення ринку праці вплинули на поліпшення настроїв споживачів.
Читайте також: Що подорожчало і що подешевшало. Інфляція у вересні — НБУ
«У результаті ми оцінюємо ризики для нашого прогнозу падіння ВВП в 2020 році на 5,7% як збалансовані в обидві сторони», — резюмував Ніколайчук.
Чого очікувати в 4 кварталі
За словами Ніколайчука, зростання показників економічної активності в 4 кварталі 2020 року порівняно з третім може бути слабшим прогнозного (ICU в вересні закладала 2% кв/кв), при цьому додатковий імпульс очікується тільки від сільського господарства через зміни сезонності.
Читайте також: Нацбанк переглянув річний прогноз інфляції в бік зменшення
Також він додав, що рівень падіння економіки України значно визначатиметься жорсткістю реакції влади на поширення коронавірусу після місцевих виборів. ICU очікує введення додаткових заходів, водночас прогнозує, що негативний ефект на економіку від них повинен бути набагато слабкішим за весняний.
Інші прогнози
- МВФ дещо поліпшив прогноз падіння ВВП України в 2020 році — до мінус 7,2%. Раніше, в червні, МВФ прогнозував падіння до 8,2%.
- У Світовому банку очікують падіння ВВП України в 2020 році на рівні 5,5% і відновлення на 1,5% в 2021-м і 3,1% в 2022 роках на тлі уповільнення темпів впровадження структурних реформ.
- Уряд України прогнозує спад економіки на 4,8% цього року і її відновлення на 4,6% в наступному.