Минфин - Курсы валют Украины

Установить

Негосударственные пенсионные фонды

Негосударственный пенсионный фонд позволяет накопить капитал к пенсии.
Пенсионные взносы НПФ инвестируются в ценные бумаги и другие финансовые инструменты. С выходом на пенсию участник НПФ получает свои накопления и полученный с их помощью инвестиционный доход.

В этом разделе эксперты отвечают на вопросы, связанные с негосударственными пенсионными фондами.
На ваши вопросы отвечают эксперты:
uainvestor
Блог «Рефлексії»

(227 ответов)
Для того чтобы задать вопрос, нужно войти или зарегистрироваться
KrisNik
KrisNik
28 мая 2023, 19:31
KrisNik
Доброго дня. Вирішили з чоловіком почати відкладати гроші у НПФ, ми у цьому зовсім новачки. Працюємо як ФОП на спрощеній системі. З коментарів інших учасникиів зрозуміла що зижку у 18% ми отримувати не будемо на податки, і бачила у коментарях що писали що основна частина вигоди НПФ це якраз ця знижка. І тому постає питання чи є сенс таким як ми починати відкладати так гроші собі на пенсію чи краще шукати якісь інші шляхи накопичувати на старість?
Дякую
nevlin
nevlin
26 декабря 2022, 22:07
Олег
Доброго дня.
Хочу почати відкладати в нпф. Підкажіть в який зараз найкраще почати відкладати? Чи може в декілька?
Atlas86
Atlas86
10 ноября 2022, 11:38
Александр, Киев
Доброго дня.
Можливо хтось знає, під час воєнного стану, податкова знижка не працює?
annazimukha26
annazimukha26
5 ноября 2021, 9:32
Здраствуйте я была учасником пф Ника страховку с зарплаты высчитывал завод Ильича в 2017 году со мной расщитались но не всю сумму вернули.Дали нам договор что остальные деньги находятся на счету ВНПФ НИКА и вернут их через 4 года.Прошло 4 года мне вернули вместо 7533 гр 2300 гр отять не додали Где находятся остальные деньги и как их вернуть не знаю.Я отправляла письмо в офис Полтаву но в ответ тишина.Посоветуйте что делать дальше???????
Panas07
Panas07
12 октября 2021, 15:10
Сергій
Вітаю усіх присутніх! Хочу поділитися своїм невиликим опитом учасника НПФ.
       Настав час звернутися до місцевого центру державної податкової служби для отримання податкової знижки для учасника недержавного пенсійного фонду. Все було добре поки не дійшло до квітанцій. Як виявилося квітанції від електронної системи платежів  Portmone.com — недійсні, оскільки в них відсутня інформація стосовно платника (ПІБ платника внесків). Мені було відмовлено у прийнятті документів. Дзвоник на технічну підтримку Portmone .com з проханням пояснити, чи зможу я отримати квітанції зі вказанними ПІБ платника, відповідь:

«Очікуйте, ми вам передзвонимо впродовж 10 хвилин.»   Ніхто не поредзвонював.

     Дзвінок на банк де розміщений картковий рахунок, відповідь:  «Переказ був здійснений не через наш банк, а через сторонню електронну систему, тому ми вам не зможемо допомогти».

Майте на увазі  якшо розраховуєте на податкові пільги — краще робити перекази без посередників.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
29 октября 2021, 13:05
Радіймо, Панасе.

Я роблю внески через Приват-24. Комісія 2 грн. від будь-якої суми. А квітанцію беру з терміналу.
Також раджу робити внески не міфічні 100-200 грн., а 1000-2940 грн. на місяць. Тож і розмір пенсії буде відповідний.
VitaliyS35
VitaliyS35
30 сентября 2021, 21:16
Виталий, Кривой Рог
Приветствую. Уважаемые читатели. Поделитесь пож-та информацией: кто в каких негосударственных фондах участвует? если хотите, то с кратким описанием, почему выбрали именно их.
Нацелился открыть счета сразу в 4-5 фондах, делая равные взносы в каждый. В двух фондах я определился (ОТП и Династия), а вот какими выбрать ещё (выбираю между Эмерит-Украина, Приватфонд, Все, Соц.стандарт).
MargaritaUA
MargaritaUA
25 июня 2021, 21:11
Маргарита, Мариуполь
Добрый вечер, уважаемые эксперты.
У меня такой вопрос. 31.03.21г. закончился мой контракт с НПФ «Ника». Авансовый платеж на 31.03.2017г. составил 15139 грн. В апреле 2021 г. меня пригласили заполнить данные и написать первое заявление, а в июне — второе, на выдачу средств. Я увидела, что в заявлении не указана сумма выплат. Ответственная, которая меня пригласила, сообщила, что она этой информацией не владеет и посоветовала обратиться на горячую линию «Ники». Что я и сделала. Удивительно, мне ни разу не отказали, обещали перезвонить, но так и не сообщили.
23 июня 2021г. датировано мое заявление и, сегодня, я получила 4666грн. (???). Я позвонила на горячую линию, они ответили, что вопрос не в их компетенции и, что я могу обратиться к юристам «Ника». Адрес: г. Полтава, ул., дом. Ни телефона, ни e-mail. На сколько затянется эта переписка через Укр почту?
Хотя, в феврале 2021г. мне сообщали сумму, немного меньшую ( 14 тыс.) а на мое недоумение, посоветовали, также, обратиться к юристам.
Помогите, пожалуйста, прояснить ситуацию и посоветуйте, как правильно действовать дальше. Заранее благодарна.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
8 июля 2021, 17:17
Радіймо. Маргарито.

Вочевидь, ваша Ніка зовсім не НПФ, а у кращому випадку — Страхова компанія життя, в гіршому — шахрай.
madein80ss
madein80ss
9 июня 2021, 21:23
Andrii, Львів
Доброго вечора колеги.
Маю наступне питання. В 2020 році я почав робити свої внески на НПФ рахунок. В той самий час паралельно зареєстрував себе як ФОП і з 2020 року отримую дохід відповідно теж як ФОП, а не як найманий працівник. Недавно вирішив зайнятись поверненням податкової пільги і не маючи в цьому досвіду звернувся до свого адміністратора — АЦПО. Там сказали, що ФОП це зовсім інша історія і я повинен проконсультуватись з податковою. Так як моїм ФОП рахунком займається інша консалтингова компанія, звернувся з цим питанням до них. Після довгих досліджень вони видали вердикт — ФОП не має права на податкову знижку!
Тому саме питання: чи стикався хтось з такою ситуацією і чи правда що ФОПи не мають права на відшкодування 18% вкладень?
Якщо чесно, логіки тут ніякої не бачу. ФОП як і найманий працівник платить податок, то чому нема повернення? Наперед дякую за відповідь.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
8 июля 2021, 17:09
Радіймо, Андрію.

Законодавці мають певну логіку: вони дають своєрідний хабар найманцям, аби маніпулярувати ними на виборах. Звідси і інші пільги.
VitaliyS35
VitaliyS35
9 мая 2021, 23:48
Добрый день. Только планирую вступить в НПФ. Есть 2 вопроса:
1) Можно ли делать взносы раз в год (вместо раз в месяц)? На возврат подоходного (18%) это как-то повлияет?
2) Правильно ли понимаю, что комиссии НПФ берутся не с доходности, а с активов, и получается, что чистая стоимость единицы пенс.активов = уже за вычетом комиссии НПФ? И если я хочу увидеть доходность НПФ за год, то ЧСА на конец периода/ ЧСА на начало периода *100-100, и это будет чистый прирост моих вложений?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
6 июня 2021, 16:13
Радіймо, Віталію.

Всі контракти з НПФ безстрокові, тобто, не мають терміну, а внески можна робити і раз на рік або навіть раз на кілька.
Взагалі, не варто тут шукати відповіді на свої питання, — справжні експерти відсутні, лише доморощені. Я теж не експерт, а просто учасник з досвідом.
Раджу ставати пенсійним агентом, принаймні, його неформальним помічником. Зателефонуйте 050-312-16-88, — обговоримо.
Vidimir
Vidimir
28 февраля 2021, 15:25
Володимир, Ізмаїл
Доброго дня. З вересня місяця 2020 являюсь учасником НПФ Династія. Щомісячний мій внесок складає 400 грн. Намагаючись розібратися в роботі фонду, визначити критерії ефективності, я стикнувся з певними труднощами. Для прикладу, не можу роз'яснити на скільки відсотків збільшилися мої вклади. Опираючись на інформацію, яку я знайшов в інтернеті, я прийшов до висновку що, сумма коштів на рахунку учасника фонду помножена на чисту вартість одиниці пенсійних активів і є тим критерієм. Тобто, якщо на рахунку 2400гр *4,69 (чиста вартість одиниці пенсійних активів за січень)=11256. 11256 — 2400 =8856 це сума на яку збільшилися мої вклади. Правильно я зрозумів. Буду дуже вдячний, якщо Ви допоможете.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
1 марта 2021, 19:17
Радіймо, Володимире.
Аби розібратись у роботі НПФ, варто стати пенсійним агентом, принаймні, його неофіційним помічником. Тоді, навчаючи інших, ви все зрозумієте і для себе. Залишаючись звичайним учасником/вкладником НПФ, ви можете інколі (раз на рік) заходити у власний кабінет на сайті Адміністратора і бачити там справжні цифри своїх надбань, а не власні фантазії. Основні свої зиски ви отримаєте від податкових знижок. Свої внески робіть щомісячно та довго-довго…. В такому разі буде вам щастя, а все інше — від лукавого.
Panas07
Panas07
16 февраля 2021, 17:33
Сергій
Доброго часу доби!
Компанія «upinvest» адмініструє активи НПФ «Емеріт-Україна», учасником якого я є. На сайти адміністратора є бланк заяви на перерахування накопичень на іншу фінансову установу, на якому знизу маленьким шрифтом є примітка:
«Сума пенсійних коштів, що переводиться, розраховується адміністратором недержавного пенсійного фонду». Можливо хтось вже перераховував до іншого пенсійного фонду, скількі може коштувати ця послуга? Чи є якись обмеження?
Дякую.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
1 марта 2021, 19:27
Радіймо. Сергію.
Я робив подібні переведення. По закону це коштує 10% від переведених коштів, але не більше 50 грн. Переводити треба все, а не частину. Інших обмежень немає.
slivadima
slivadima
5 января 2021, 23:11
Дмитрий
Добрый день, я есть участник Династии, сегодня мне задали вопрос, пример: я ежемесячно перечисляю 100 грн, через 20 лет калькулятор показал что выплаты будут 1000 грн, так вот не смог ответить на вопрос, 1000 грн сегодня и 1000 грн через 30 лет смогу только мороженное купить. Как бы съест инфляция. Как правильно считать?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
12 января 2021, 15:15
Радіймо, Дмитре.

Більшість людей вважають, що НПФ збільшує наші гроші. І робить це досить помірно. А за той же час, інфляція збільшує вартість товарі значно швидше. За таким уявленням можна довго сперечатись щодо прибутковості НПФ і інший інвестиційних інструментів (банківські депозити, страхування життя, золото, валюта. нерухомість тощо). Подібних сперечок в ЗМІ безліч. Насправді, вони безглузді, бо збільшують гроші тільки невігласи. Той же НПФ теж не займається збільшенням грошей, він купляє ті ж самі товари, що з часом зростуть. Звичайно, — це не харчові продукти, а так звані Активи, що зростають не лише з причини інфляції, а в основному від того, що зростає економіка. Коли так, то сперечатись варто лише за те, які активи зростуть сильніше і які фахівці передбачать це краще. До речі, історично найбільше зростають саме акції.
Я теж учасник НПФ «Династія», але все одне, не сперечаюсь, що його фахівці кращі. Я їм просто довіряю, бо такий мій вибір. Крім того, я довіряю кільком інших НПФ, але не розмірковую, чиї фахівці розумніші і чий результат виявиться кращим. Тому я учасник не одного, а зразу кількох НПФ, і вважаю, що переграють інфляцію вони всі.
Мої щомісячні внески значно перевершують ваші 100 гривень, бо розраховую на пенсію не 1000, а більше гривень. Якщо ви, Дмитре, бажаєте отримати пораду учасника НПФ з досвідом 15 років, то зверніться до мене особисто, а не передавайте чужі безглузді питання.
aa1402
aa1402
10 ноября 2020, 13:56
Ирина, Одесса
Подскажите, пожалуйста, налоговую скидку обязательно получать каждый год или можно, посетить налоговую, раз в пять лет или по окончанию договора?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
13 декабря 2020, 11:24
Радіймо, Ірино.
Ні, на жаль, наша держава, якщо і робить щось корисне для своїх громадян, то виходить зі зручності своєї, а не нашої. Це просто властиво етатизму.
53728220
Andrej Leonov
4 октября 2020, 12:55
Andrej, Донецк
Добрый день.
С Вашего позволения, есть несколько вопросов.

1.Подскажите пожалуйста, как правильно считать % доходности? Нигде не могу найти, какие цифры выставлять при подсчете и вообще, где эти цифры брать? Информации о конкретных % я нигде не смог найти. Помогите пожалуйста разобраться.

2. Если я нигде не работаю, я смогу делать взносы?

С уважением.

Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
30 октября 2020, 20:17
Радіймо. Андрію.

Чесно кажучи, я сам ніколи не вичісляю доходність НПФ і не порівняю її з іншими інструментами (не маю такої потреби), думаю, що КУА і так роблять все можливе за мірою власного талану і стану ринку. Теоретично знаю, що треба порівнювати вартість одиниці пенсійних активів на початок і кінець періоду. Офіційно ці цифри щоквартально оприлюднює Нацкомфінпослуг на своєму сайті, а реклама може бути неточною.

Знаю, що починаючи з віку 18 років, кожна правоздійна людина може бути вкладником НПФ на свою чи рідних користь. І ніхто у неї не питає джерела цих грошей, навіть якщо вони чорні чи брудні.
alexandr112
alexandr112
24 сентября 2020, 15:44
Олександр
Вітаю
Нещодавно почав досліджувати тему про НПФ, але ще не дуже обізнаний в цьому
Хочу для початку спробувати на дрібні сумми в одному з них.
По результатам показників мені приглянувся ОТП Пенсія, але знайшов нижче ваш коментар:
«Один з НПФ надто виріс, загордився і став менш лояльним до людей, — це саме ОТП Пенсія, котрий я не перестав повагати, але осад залишився.»
Що саме це означає? Є якісь скалднощі при роботі з ним? Ви вже не радите в нього вкладатись?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
30 октября 2020, 19:50
Радіймо, Олександре.

В моєму районі є кілька продуктових супермаркетів: Варус, АТБ, Сільпо, Ашан, Фуршет. Майже всі вони створили клуби своїх покупців, роздали ім пластикові картки і почали начісляти на них невеличкий відсоток від кожної покупки (це було проявом поваги, вдячності, партнерства). Так, майже всі, але крім АТБ, бо він вважає себе найбільшою мережею в Україні, і гадає, що для народної любові цього цілком достатньо. Люди все одне в АТБ купляють, але колишня повага, а тим більше людов, випарились. Приблизно така історія з ОТП Пенсією. Ніхто з НПФ не створювали клудів пенсіонерів, це я з друзями його створив, а вони з ним співпрацюють, крім, звісно, ОТП. Тож «хай мертві ховають своїх мертвих», а я за них краще помовчу.
На кінець повторю те, що писав раніше: всі НПФ, котрі адмініструє АПФ АЦПО, надійні і доброчесні.
Atlas86
Atlas86
6 июля 2020, 9:07
Александр, Киев
Доброго дня.
Декілька тижнів назад оформлював податкову знижку. Надав все необхідне, копію договору(QR), довідку з роботи про нарахування за звітний рік, надав податкову декларацію, чеки та копії паспорта.
Прийшов лист від ГУ ДПС про відмову, де вкінці листа вказано:
«За результатами камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік встановлено, що у гр. „мене“ відсутні законодавчі підстави для включення до податкової знижки суми витрат, сплачених за навчання на користь вітчизняних закладів освіти, оскільки, відповідно до наданих квитанцій фактичні витрати не підтверджено пенсійним контрактом серії „мій контракт ОТП“.
Що я не так зробив?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
6 июля 2020, 12:32
Радіймо, Олександре, дякую за питання.

Я ще раз порядів, що не податковий адвокат, а простий учасник НПФ. Ви можете найняти адвоката і засудити те ГУ ДПС, але крові з вас поп'ють.
Як на мене, то вам запустили «дурника» як у Аркадія Райкіна «Насоси і колеса»: https://www.youtube.com/watch?v=ei_dztACr14.
А ваш пенсійний контракт і не повинен відповідати квітанціям, бо в ньому вірогідно написано, що (п.3.1. а) ) розмір пенсійних внесків визнаається Вкладником самостійно на підставі власних розрахунків, а (п. 3.1. пп. б)) пенсійні внески здійснюються з переодічністю, що самостійно визначаються Вкладником.
Звичайно, завчасно ви могли попрохати АПФ записати в контракті конкретну суму і конкретні терміни пенсійних внесків, але цього майже ніхто не робить.
Я розумію ДПА (у нього план визискування громадян) і недолугу Владу (у нього ідея ліквідувати розумних людей), а вам, Олександре, співчуваю і пропоную найскоріше об'єднуватись з подібними вам і законно (!) забирати ту владу у власні руки.
33208823
Панас Петров
24 июня 2020, 18:22
Панас
Доброго дня. На колишній роботі був укладений пенсійний контракт колишнім работодавцем з НПФ «Емерит-Україна», одже маю пенсійний контракт від юридичної особи. Можливо підкажете яка різниця між пенсійним контрактом від юридичної особи та фізичної особи?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
6 июля 2020, 12:48
Радіймо, Панасе.

Я теж маю подібний пенсійний контрак, і мій роботодавець (якщо задоволений моєю роботою) робить пенсійні внески на мій пенсійний рахунок і допомогає збільшувати мою недержавну пенсію. Я йому вдячний, але не хочу повністю залежати від чужої волі, тому маю також і власний пенсійний контракт (навіть кілька). Маю можливість допомогти і вам зробити те саме.
30007555
30007555
2 апреля 2020, 19:28
РОМАН, Львів
Доброго дня.Сплачую внески у 2 нпф.
отп та приват фонд.
Я офіційно працюю на роботі сплачую усі податки.
Що з одного, що з іншого фонду приходять повідомлення про податкову знижку.
Я сенс її робити, що з цього виграєш?
І як це зробити, читаю і ніяк не можу зрозуміти як це зробити, могли б мені трішки відкрити двері?
Дякую.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
2 апреля 2020, 22:29
Радіймо, Романе, характерно, що за свої права ви знаєте менше, ніж за обов'язки.
Якими б не були ваші пенсійні внески (сумарно в обидва НПФ) у минулому році, у цьому ви отримаєте від держави приємну нагороду у розмірі (від всіх пенсійних внесків) 18% (якщо ви сплачуєте ці внески на свої пенсійні рахунки) або 9% (коли сплачуєте за своїх рідних).
В випаду, якщо ви, як і я, сплачуєте щомісячно по 500 грн. у кожний з НПФ, максимум через 60 днів після звернення до своєї податкової інспекції, на ваш рахунок надійдуть 2160 грн. зі львівського казначейства (це буде частина грошей, сплачених вашим роботодавцем з вашої ж зарплатні у вигляді податку на доходи). Можливо раніше ви, Романе, вважали. що наші податки забирають депутати, урядовці і олігархі, щоб поділити їх між собою, то видається, не всі.

З одного боку. отримувати податкову знижку нам приємно, але це не дарма, бо невдовзі з кожної пенсійної виплати, держава все-таки своє забере. Це буде або повний податок (18%+1,5%) у випадку обраної нами одноразовї пенсійної виплати, або зменшений податок (10,8%+1,5%) у випадку обраних нами щомісячних пенсійний виплат ( на термін не менше 10 років). І лише у виключеннях ( досягнення 70-річного віку, інвалідність 1 групи, смерть учасника) коли всі пенсійні накопичення видаються без податків взагалі.

Процедуру отримання податкової знижки детально пояснять (і допоможуть заповнити декларацію) податковці, а завітати до них треба до кінця 2020 року з такими документами:
— копії паспорту і коду (ІПН);
— копії пенсійних контрактів;
— платежні банківсткі документи про пенсійні внески за 2019 рік;
— довідка зі своєї бухгалтерії про помісячний розмір вашої зарплатні за минулий рік, разом з утриманими податками.
— якщо внески за рідних, то треба довести ваше з ними рідство (лише першого ступеню).

Бажаю успіху, Романе А отримані гроші, аби вони не розчинились серед іншими, варто повернути на пенсійні рахункі

sksobol
sksobol
23 марта 2020, 23:45
Олег Вікторович
Добрий вечір. Маю два контракти з НПФ. ОТП і Династія. Подивився сьогодні виписку і був в шоці. Вартість одиниці за 3 тижні впала на 7%. Як це може бути, коли портфель на 100% в гривні? І майже на 100% це депозити і облігації. Це те саме що відкрити депозит на початку березня на 1000грн., а сьогодні побачити, що баланс вже 930грн. А якщо врахувати курс долара, то це повний капець.
Можете якось це пояснити?
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
25 марта 2020, 16:59
Радіймо, Олеже Вікторовиче, вітаю вас і ваше питання.
Як подібний до вас учасник НПФ (в тому числі ОТП і Династії), я вважаю, що не маю (ні права. ні бажання) пояснювати результати діяльності цих чи інших НПФ, а вам варто адресувати своє обурення Адміністратору чи Управляючому (всі контакти на сайті https://acpo.com.ua/). І я навіть здогадуюсь, яку відповідь отримаєте: мовляв, ви інвестували на власний розсуд і ризик, і повинні були розуміти, що взяли на себе і підвищений прибуток, і можливі коливання значень тієї ж ОПА (це всім інвестиціям властиво і притаманно). А коли вам чи комусь пообіцяли, що зростання буде постійним і значним, то ними не могли бути посадовці ні Адміністратора, ні Управляючого, котрі мають на цей рахунок законодавчу сувору заборону. А конкретний ваш випадок пояснюється коливанням гривні відносно долара. Бо коли гривня зростала, як на дріжджах і ОПА Династії та ОТП демонстрували чудеса росту, то це нікого, і вас в тому числі, не хвилювало, проте хвилювались учасники Соціального стандарту і Соціальної перспективи, що ввійшли у долар Тепер же status qua просто відновився, а з часом все кінцеве зрівняється. До речі, зовсім не хвилювались ті (і я з ними), хто мали у своїх інвестиційних портфелях обидві пари НПФ, — їхній грошовий баланс, попри всі коливання, витримувався постійно. Це таж певний урок для нас, невігласів на майбутнє.
madein80ss
madein80ss
23 марта 2020, 21:09
Andrii, Львів
Доброго вечора Сергій.
Я вже понад пів року є вкладником НПФ Династія. Перш за все хотів подякувати за Ваші поради в цьому блозі. Вони мені допомогли остаточно прийняти рішення спробувати інвестиційний інструмен НПФ. Планую з часом відкрити ще декілька рахунків і можливо спробувати попрацювати з СК. Питання моє полягає в наступному: Як ви оцінюєте розвиток і загалом безпеку інвестицій в тій ситуації, яка зараз складається у світі та зокрема в Україні? Наразі виглядає на те, що криза тільки збільшуватиметься. Чи відомо вам, як саме перестраховуються НПФ для збереження інвестиційного доходу і грошового фонду загалом? І останнє питання: Чи варто зараз ризикувати і відкривати наступні рахунки, чи все ж краще перечекати? Складається стійке враження, що ця криза прийшла не одна і затягнеться надовго. Дякую.
Ответ эксперта
uainvestor
uainvestor
27 марта 2020, 12:55
Радіймо. Андрію, дякую за питання.
Ваші питання досить розлогі, ще більш розлогим виявиться моя відповідь. Але я хочу бути лаконічним, тому вимушений стримувати політ своєї думки (хіба що у великій статті), тож спробую писати короткими сентенціями.
Чи дуже загрозливою буде криза у Світі і Україні, чи буде їх низка або одна велика, — не так важливо, головне наше ставлення до події, явища, — якими будуть наші думки. Так все для нас і повернеться. Кожний сам собі віщує і формує майбутнє. За кризу можна не думати взагалі або осміювати її, ставитись з гумором. Це стане кращою відповіддю на будь-які зовнішні загрози.
Загальна система захисту інвестицій існує у Світі, є вона і в Україні, і у кожній фінансовій компанії. Десь вона більш ефективна, а десь слабкіша, але нам, приватним інвесторам, майже немає до того діла. Ми їх враховуємо, але наша головна справа – це заходи задля безпека саме власних інвестицій. Основним серед тих заходів є диверсифікація. Тому, Андрію, коли плануєте відкрити нові пенсійні рахунки в НПФ або придбати чергові страхові програми в СКЖ, то мова йде не про збільшення суми інвестиції, а про альтернативи тим інвестиційним інструментам, котрі ви вже маєте. На перший вигляд вам здається, що це ризиково, а насправді, ваші ризики знижуються. Чим довше ви перечекуєте якісь кризи чи інші несприятливі події, тим більша загроза вашому достатку, а саме з причини низького рівня диверсифікації своїх інвестицій.
Проте, збільшення кількості пенсійних рахунків – це не лише захист, але і зручність, і гнучкість. Я, наприклад, маючи шість таких рахунків (переважно, під адмініструванням АЦПО), зізнаюся, що нещодавно закрив один з них, і далеко не найгірший, а той, що досяг майже вершини прибутковості серед інших НПФ. Закрив я його швидко, просто і заткнув тим самим небезпечну неочікувану дірку у сімейному бюджеті. До того, я збирався не раніше досягнення 70-річного віку, об’єднати всі рахункі в одному з НПФ і одержати досить значні щомісячні пенсійні виплати на строк не менше 10-20 років. Що ж, доведеться обережно переглянути попередній план і змінити конфігурацію окремих інструментів на полі різноманіття інвестицій (але не збіднити, а скоріше, доповнити і ускладнити).
Андрію, нащо вам моя оцінка зовнішніх впливів на ваші рішення? Аби вас заспокоїти чи навпаки насторожити і перебрати на себе вашу відповідальність? Я думаю, що це зайве; мій вплив на рішення не повинен перевищувати ваш власний. Виробляючи свої рішення, ви виходите в першу чергу з почуттів і знань власної душі (і аж ніяк не моєї), а також з міркувань свого розуму, що оперує тими ж самими фактами, як і мій. Єдине, чим я можу допомогти, — це своїм практичним досвідом, а в цьому я завжди щирий (був, є і буду).
Таким чином, мій досвід свідчить про необхідність пошуку порозуміння між власними душею і розумом, — це головне і єдине. Коли розум вже виробив певне рішення, варто спитати у душі, чи відчуває вона внутрішній комфорт від отриманого результату ( їй він уже відомий), і чи досягнете ви щастя. Звісно, душе абстрактно мислити і говорити не вміє, але дасть вам можливість відчути або спокій, або занепокоєння (таким буде її відповідь). У подібному випадку, душа іншої людини може дати протилежну відповідь. І до чого тут моя думка або Марії чи ще якогось іншого експерта, аналітика, високого посадовця?
Страницы: 123456