restgeo
restgeo restgeo.com
Зарегистрирован:
1 декабря 2011

Последний раз был на сайте:
27 марта 2012 в 17:25
restgeo — restgeo.com  RSS блога
23 марта 2012, 9:08

Хортиця

Хортиця – це найбільший острів на Дніпрі, розташований у місті Запоріжжя, нижче Дніпрогесу. Острів є єдиною історико-культурною та природною пам’яткою, що охоплює період від мезоліту до 20 століття. Він є унікальним природним й історичним комплексом, має довжину 12.5 км і ширину в середньому 2.5 км, займає площу близько 3 000 гектарів – майже 24 км2. Тепер це – державний історико-культурний заповідник. Тут є 63 пам’ятки історії й археології, на півночі острова знаходиться Запорізький історичний музей. Хортицю визначено кандидатом до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.


Північна частина Хортиця – залісена, тут над берегом підіймаються скелі висотою до 50 метрів, а в південній – зберігся степ із багатьма рідкісними видами рослин, які збереглися тільки на острові, а колись були поширені на всій території південної України. На крайньому півдні острова знаходяться плавні. Хортиця та прилеглі острови оголошені геологічним заказником «Дніпровські пороги».
Вперше назва остова зустрічається в праці Імператора Костянтина Багрянородного «Про управління імперією». В різних списках цієї праці Хортиця згадується як острів Святого Григорія або Георгія. Вважають, що тут мається на увазі вірменський просвітник Святий Григорій. Перші поселення на Хортиці датуються 4 тисячоліттям до н.е. – від них залишилися численні поховання, городища та культові споруди. Знайдено тут і поховання сарматів. У 10-14 століттях тут існувало слов’янське поселення. За легендою, у 972 році тут, біля Дніпрових порогів, загинув у бою з печенігами князь Святослав Ігорович, повертаючись із походу на Константинополь. Хортиця постійно використовувалася як українська база проти половців і монголо-татар. Наприклад, у 1224 році руські князі зустрічалися на нараду на Хортиці перед битвою з татарами.
З 15 століття, Хортиця відігравала важливу роль у боротьбі козаків проти татар і поляків. Козаки будували тут, як і на інших островах, «засіки». Саме на Малій Хортиці у 16 столітті князь Дмитро Вишневецький-Байда збудував фортецю, яку незабаром зруйнували турецько-татарські війська. У 17 столітті Хортиця була військовою базою Івана Сірка. До зруйнування Січі у 1775 році острів належав Запорізькій Січі. Зараз на Хортиці існує кілька заселених селищ, а на півночі острова знаходиться залишене село Середній Стіг. Через острів проходить залізниця зі станцією на середині острова.

Просмотров: 887, сегодня — 1
Следить за новыми комментариями

Написать комментарий

Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться