Demchak
Руслан Демчак
Зарегистрирован:
19 августа 2011

Последний раз был на сайте:
13 марта 2017 в 17:11
Подписчики (36):
buratinko
buratinko
Украина
71529233
Sanuxa Gogoman
vista1
vista1
himik23
himik23
olexch
Александр Чернов
35 лет
Nline
Nline
AndreyM
Andrey M
38 лет, Киев
elvalery
elvalery
Киев
romava
romava
khortiza7777
khortiza7777
49 лет
Aristarkh
Aristarkh
Мироновка
anzevs
Влад Великолепный
Киев
все подписчики
Народний депутат Верховної Ради України VIII скликання
28 мая 2012, 14:49

Куди пливе молочна галузь України

Травневі закупівельні ціни на молоко в Україні впали до рекордно низьких позначок, продовжуючи тенденцію, що склалася ще на початку року. Лише за попередній місяць молочна сировина подешевшала на 5-7% в залежності від сорту. Зараз підприємства переробники готові платити господарствам по 2,7-3,2 грн за літр сирого молока, а населенню – не більше ніж 1,7-2,0 грн/кг. В результаті фермери вимушені продавати свій товар на межі собівартості (2-2,1 грн/л.).

Особливо різко (на 1-1,5 грн/л) ціни впали після того, як Росія у лютому заборонила імпорт українських сирів. Далі тиск на ціни посилило сезонне збільшення надоїв на початку весни. Здавалося б, зниження цін на сировину мало би здешевити кінцевий продукт на радість пересічним споживачам. Але вони ніяк не відчули прогнозованого падіння цін на 15-20%, якщо не брати до уваги короткий період зниження на 5-7% цін на тверді сири в березні, коли виробники розпродавали надлишки продукції, що не знайшла збуту в Росії. Втративши близько $30 млн від скорочення на третину експорту сирів, виробники скоригували плани подальшого їх виробництва та частково переорієнтувалися на випуск сухого молока та вершкового масла.

Свої втрати молочники вирішили компенсувати за рахунок збільшення маржі при закупівлі більш дешевої сировини (50-60% собівартості) та продажу готової продукції за старими цінами. Ситуацією скористалися навіть ті підприємства, які працюють лише на внутрішньому ринку країни. В результаті склалася парадоксальна ситуація – при найнижчій в світі ціні на сире молоко в Україні чи не найвищі в світі ціни на молокопродукти. Судіть самі: при закупівельній ціні у 2 грн літр молока у роздрібній торгівлі вже коштує 8-10 грн., не кажучи вже про інші товари, де сума «доданої вартості» значно вища (сири, йогурти та ін.). До речі, формальне зняття Росією ембарго на українські сири ніяк не вплинуло на цю ситуацію.

Наразі переробні підприємства виправдовуються несприятливою світовою кон’юнктурою. Дійсно, перевиробництво молока в світі знизило його вартість на світових біржах (лише у квітні сухе молоко  подешевшало з $3,7 тис. до $3,3 тис. за тону). А згідно із прогнозом продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), в 2012 році світове виробництво молока виросте ще на 2,7%, до 750 млн т., із яких приблизно 52,7 млн т. піде на експорт. В таких умовах молочники наполягають, що виробництво може бути рентабельним лише при ціні на сировину в межах 1,5-1,8 грн за літр.

Але селяни не стануть тримати молочну худобу собі у збиток. Низькі ціни на молоко в Криму та Херсонській області вже призвели до масового вирізання худоби. Якщо ця тенденція збережеться, Україна замість обіцяного урядом збільшення м'ясо-молочного виробництва вкотре зіткнеться з дефіцитом цих продуктів. На жаль, всі спроби влади зарадити цьому не принесли успіху.

Не допомагають ані підписані меморандуми між урядом та переробними підприємствами про фіксацію закупівельних цін на сприятливому для аграріїв рівні ані обіцянки держзакупівель сухого молока (11,806 тис. т.) та вершкового масла (5,512 тис. т.) Аграрним фондом. Меморандуми молочники не виконують, а обіцянкам закупівель більше не вірять, бо минулого року Аграрний фонд купив значно менше того об’єму, який спочатку планувався. Не допомагають і штрафи Антимонопольного комітету, накладені наприклад, на підприємства Хмельницької області за цінову змову.

Врешті-решт, з’явився законопроект (№10443 від 10 травня 2012 р.), яким пропонується надати право Кабміну встановлювати мінімальні закупівельні ціни на молоко. Крім того, уряд розробив законопроект про відміну атестації виробництва молочних продуктів. Але поки ці зміни не стали законом, схоже, молочники не поступляться своїми доходами, тим паче, що держава демонструє свою готовність піти на поступки. Але щоб довести серйозність своїх намірів, держава мала би терміново почати закупки в Аграрний фонд, хоча б у невеликих об’ємах.

В іншому випадку єдине, що може знизити роздрібні ціни – підвищення конкуренції з боку імпортних молокопродуктів, які внаслідок світового зниження цін будуть дешевшати. До речі, імпорт із Білорусі, де закупівельні ціни на молоко встановлює держава, за перший квартал цього року виріс у 3,2 рази (з 80 до 252 т.). Об’єми цих поставок поки що незначні, але все може швидко змінитися, зважаючи на те, що Україна знову дозволила імпорт молочної продукції із цієї країни.

Просмотров: 1583, сегодня — 0
Следить за новыми комментариями

Комментарии (1)

+
0
BIG
BIG
28 мая 2012, 22:50
Иван, Киев
#
В Белорусии молокопродукты в несколько раз дешевле, и во столько же раз качественнее!

Написать комментарий

Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться