Мінфін - Курси валют України

Встановити
11 вересня 2017, 19:15

Що було з цінами в серпні: коментар Нацбанку

У серпні 2017 року індекс споживчих цін знизився на 0.1% у місячному вимірі (у липні – збільшився на 0.2% м/м) завдяки сезонному зниженню цін на плодоовочеву продукцію, одяг та взуття, повідомили в Національному банку України.

У річному вимірі споживча інфляція становила 16.2%. В НБУ кажуть, що фундаментальний інфляційний тиск залишався помірним, хоча базова інфляція дещо прискорилася – базовий індекс споживчих цін зріс на 0.2% м/м та 7.8% у річному вимірі. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України (ДССУ).

Фактична інфляція в річному вимірі перевищила траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за липень 2017 року.

«Це насамперед зумовлено вищими темпами зростання цін на продукти харчування через подальше відображення факторів з боку пропозиції (несприятливі погодні умови навесні цього року, значні обсяги експорту м’ясної та молочної продукції), а також посиленням тиску на ціни з боку виробничих затрат», — заявив регулятор.

Також на Інститутській повідомили, що базова інфляція в річному вимірі в серпні незначно перевищила траєкторію прогнозу, оприлюдненого в Інфляційному звіті, з огляду на два основні чинники. По-перше, вторинні ефекти від підвищення цін на окремі сирі продукти харчування внаслідок факторів з боку пропозиції.

Зокрема найбільший внесок у відхилення базової інфляції від прогнозної траєкторії зумовили вищі темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки, насамперед м’ясні та молочні вироби. По-друге, збільшення виробничих витрат, у тому числі на оплату праці, спричинили вищі, ніж очікувалося, темпи зростання цін на послуги, що входять до базової інфляції. Натомість посилення гривні до долара США та поліпшення інфляційних очікувань пом’якшили тиск на базову інфляцію.

Також нижчими, ніж прогнозувалося, темпами зростали ціни на товари зі значною часткою імпорту (побутова техніка, обладнання для відтворення та обробки інформації, побутова хімія тощо).

В повідомленні Нацбанку йде мова і про те, що ціни на сирі продовольчі товари уповільнили зростання, хоча темпи залишились високими (24.8% р/р). Уповільнення відбулося за рахунок зниження темпів зростання цін на овочі (до 40.4% р/р порівняно 59.9% р/р у липні) завдяки розширенню пропозиції.

«Це відповідало очікуванням Національного банку щодо вичерпання впливу зміни підходів ДССУ до врахування цін на сезонну плодоовочеву продукцію. Водночас, уповільнення росту цін на фрукти (до 23.1% р/р у липні) виявилось помірнішим, ніж очікувалось. Зокрема це пов’язано з несприятливими погодними умовами як навесні цього року, так і в серпні», — говориться в повідомленні.

Крім того, додають в НБУ, на темпах зростання цін сирих продуктів позначилося подальше подорожчання м'яса та молока. Це пояснюється значними обсягами експорту, а також зниженням пропозиції цих товарів на тлі зменшення поголів’я. Також ціни на яйця відновили зростання через скасування обмежень на ввезення української продукції птахівництва окремими країнами.

Річні темпи зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, залишилися майже незмінними (27.8% р/р), тоді як очікувалося їх незначне уповільнення. Насамперед вищими, ніж очікувалися, темпами продовжували зростати ціни на тютюнові вироби (41.6% р/р), що передусім пояснюється проблемами з дистрибуцією в попередні місяці. Крім того, у серпні прискорилося підвищення цін на хліб та послуги автодорожнього пасажирського транспорту у зв’язку зі зростанням витрат, у тому числі на оплату праці. Водночас уповільнилось збільшення тарифів на холодну воду та водовідведення на тлі сприятливої бази порівняння.

Крім того, ціни на паливо прискорили зростання до 10.1% р/р (зросли на 0.5% м/м), насамперед внаслідок стрімкого подорожчання скрапленого газу в умовах його дефіциту. Водночас у цілому збільшення цін на паливо було нижчим, ніж прогнозувалося, оскільки світові ціни на нафту також виявились нижчими за припущення прогнозу, оприлюдненого в Інфляційному звіті.

«Поточна динаміка загального ІСЦ та його складових свідчить про подальше посилення ризиків більш суттєвого відхилення інфляції від центральної точки цільового діапазону 8% +/- 2 в.п. на кінець поточного року, ніж передбачено в липневому прогнозі», — заявили в НБУ.

При цьому фундаментальний інфляційний тиск залишатиметься помірним, a загальна інфляція наблизиться до центральної точки цільового діапазону в другому кварталі 2018 року.

Коментарі - 3

+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
11 вересня 2017, 20:20
#
Если короче, то — дело ясное, что дело тёмное.
+
0
Delfin Enigma
Delfin Enigma
11 вересня 2017, 20:57
#
Вот взять бы реформу которая бы меняла местами директора завода и менеджера в малом бизнесе, всё бы сразу стало на свои места.
+
+15
Apollo17
Apollo17
13 вересня 2017, 8:16
#
Ребята, 16% потом, что инфляционное таргетирование это самая большая ошибка. Оно применяется в странах где работает экономика.
НБУ должен не бороться с относительными показателями а политику строить для создания рабочих мест — т.е. стимулировать производство. Инструментов для этого достаточно.
К сожалению преды и зампреды — сделали из НБУ, БУ — т.е. банк использующий уставревшую практику.
Получаем все…
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися