Минфин - Курсы валют Украины

Установить
VictorS
Зарегистрирован:
14 ноября 2012

Последний раз был на сайте:
10 апреля 2024 в 18:52
Подписчики (482):
squeez
squeez
kingcity
kingcity
53 года, Львів
Secsott
Secsott
044blog
044blog
36 лет, Киев
norma3
norma3
987
987
83897534
Dmitriy Pankov
Odessa/Yuzhny
Pawa13
Pawa13
naf422
naf422
KIA47
KIA47
uliymua
uliymua
meag
meag
50 лет, Вараш
все подписчики
VictorS — Я вернусь
21 января 2015, 9:31

Прокрустове ложе Нафтогазу України

Як відомо, в 2014 році дефіцит Нафтогазу, за словами прем’єр-міністра перевищив 103 млрд… гривень. Водночас народний депутат від фракції «Самопоміч» Вікторія Войціцька каже, що НАК «Нафтогаз України» може перестати бути дотаційною за рахунок вирівнювання ціни на газ («Слова и Дела»). Так вона прокоментувала обіцянку прем'єра Арсенія Яценюка вивести «Нафтогаз» на беззбитковість за три роки за рахунок підвищення тарифів на газ для населення. «Це можна зробити набагато швидше… Дотація „Нафтогазу“ за минулий рік становить понад 120 млрд. грн., і це зумовлено тим, що в нас різниця в ціні для населення та промисловості, й ціні, за якою ми купуємо та імпортуємо газ, у нас у десятки разів більша. Якщо ми приведемо ціни до єдиного рівня, тоді в нас буде наповнення бюджету», — зазначила Войціцька. Голова НБУ Валерія Гонтарева, звітуючи у Верховній Раді 16 січня, пояснила, що на час її призначення золотовалютні резерви України становили близько 16 млрд. дол. Із цього обсягу 8,6 млрд… дол. було виділено НАК «Нафтогаз України.

Таким чином, реальний дефіцит Нафтогазу в 2014 році був набагато вищим і склав 8,6 млрд… дол., що по ринковому курсу на даний час становить понад 180 млрд… грн. Ця проблема залишається і в 2015 році. І вимірюється вона, якщо об’єктивно, не в гривнях, а в доларах. І така причина пояснюється дуже просто: газ ми купуємо і будемо купувати за валюту. Причому, підвищуючи ціну на імпортований газ, дефіцит Нафтогазу не вдається ліквідувати, оскільки девальвація гривні значно випереджує ріст тарифів, що ще більше поглиблює проблему.

Ліквідувати проблему взявся особисто президент України. Петро Порошенко заявив, що Україна повністю відмовиться від російського газу в 2017 році. Він повідомив, що у 2014 році країна зменшила обсяг споживання газу з 70 млрд… до 40 млрд… кубометрів.

«Чи можете ви уявити, що шість років тому моя країна постачала 70 млрд… кубічних метрів газу? Сьогодні – сорок. Це досягнення було зроблено цього (2014. — Ред.) року. Я цілковито переконаний, що за два роки нам взагалі не буде потрібен російський газ. Це дуже важливий фактор енергетичної незалежності моєї країни», — сказав президент.

Ось так: просто і ефективно. Відрубати голову Нафтогазу України за відсутності потреби. І проблеми дефіциту не буде. Яким же чином вдасться це зробити? З цього приводу є досить цікава стаття: «Готуйтеся: населення України очікує газ по 319,4 долара?!».

Повністю статтю ви можете прочитати за цим посиланням. Наводжу лише окремі витяги із статті.

НАК „Нафтогаз України“ розрахувала економічну собівартість природного газу, який добувається „Укргазвидобуванням“ у 2015 р., — 5430 грн. за тисячу кубометрів при курсі 17 грн../дол. Це зроблено для обґрунтування збільшення бюджетних субсидій на різницю цін чи для підвищення ціни на газ, що поставляється населенню та теплокомунальним підприємствам? Чи варто нам очікувати, що таку ціну найближчим часом затвердить для населення національний регулятор, або ж НКРЕКП зупиниться на офіційно заявленій собівартості видобутку газу за 220 доларів?

У 2014 р. споживання газу населенням України скоротилося на 10% — до 15,1 млрд. кубометрів.

За підсумками 2014 р., споживання природного газу в Україні скоротилося на 7,8 млрд. кубометрів — до 42,6 млрд., або на 16%, констатував 14 січня „Нафтогаз“. У 2013 р. країна спожила 50,4 млрд. кубометрів природного газу.

Найбільше скорочення споживання сталося в промисловості — 3,9 млрд. кубометрів (з 20,1 до 15,7 млрд., -22%), значно знизилися також технологічні витрати газу на його виробництво та транспортування (з 4,3 до 3,7 млрд. кубометрів, -14%). Населення торік використало 15,1 млрд. кубометрів (роком раніше — 16,8 млрд., -10%). Підприємства ТКЕ за минулий рік скоротили використання газу на 0,8 млрд. кубометрів (з 8,3 до 7,0 млрд., -16%).

Наведені вище обсяги використання газу включають дані по АР Крим за 2013 р. (1,7 млрд. кубометрів) і два місяці 2014-го (0,5 млрд.). Без урахування цих даних використання газу на решті території України скоротилося на 14%, у тому числі за категоріями споживачів: промисловість — на 15%, до 16,1 млрд., населення — на 7%, до 15,0 млрд., підприємства ТКЕ — на 8%, до 7,0 млрд. кубометрів.

Торік споживання природного газу скоротилося як у всіх регіонах України, так і за всіма категоріями споживачів.

Видобуток газу в Україні також скоротився

У 2014 р. приватні добувачі газу наростили виробництво на 18%, виробництво державними компаніями скоротилося внаслідок анексії Криму та ціни реалізації.

За оперативним даними НАК „Нафтогаз України“, у 2014 р. в Україні було видобуто 20,5 млрд. кубометрів газу ( 2013 р. — 21,5 млрд.). При цьому приватні виробники збільшили видобуток газу на 18%, до 3,3 млрд… Обсяг виробництва державною компанією „Укргазвидобування“ залишився на рівні 2013 р. (15,1 млрд. кубометрів). ПАТ „Укрнафта“ 2014 р. скоротила обсяг видобутку на 10%, до 1,7 млрд. кубометрів газу. Внаслідок анексії Криму в березні 2014 р. Україна одержала торік лише 0,3 млрд. кубометрів газу від ДАТ „Чорноморнафтогаз“ порівняно з 1,7 млрд., видобутим підприємством у 2013 р.

І от що примітно. В „Нафтогазі“ зазначають, що основною причиною різниці між показниками приватних добувачів і державних компаній, які працюють на контрольованій Україною території, є встановлені ціни реалізації добутого газу.

Приватні виробники газу в Україні продають його за ціною 5900 грн.(близько 350 дол.) за тисячу кубометрів до сплати ренти, що приблизно відповідає ціні імпортованого газу станом на четвертий квартал 2014 р.

Тоді як ПАТ „Укргазвидобування“ одержує 349 грн. (близько 20 дол.) за тисячу кубометрів газу до сплати ренти. За підрахунками „Нафтогазу“, повна економічна собівартість для ПАТ „Укргавидобування“ (100% його корпоративних прав належать „Нафтогазу“), яка дасть можливість залучити інвестиції для розробки нових родовищ і збільшити видобуток газу, становить близько 220 дол. без урахування рентних платежів.

Увесь газ, який добувається „Укргазвидобуванням“, використовується для потреб українських домогосподарств. Цей газ покриває близько 70% потреб населення в газі та теплі. Решту газу для потреб населення та пільгових категорій споживачів „Нафтогаз“ імпортує за ринковою ціною (див. докладніше DT.UA №48–49 від 20 грудня 2014 р., „Сага про газовий бізнес“, DT.UA №50 від 27 грудня 2014 р., „Рентні платежі...“).

Сьогодні ж „Нафтогаз“ фактично готує ґрунт для переходу вітчизняного ринку на ринкову ціну на газ. Схоже, це може статися швидше, ніж можна було очікувати. Уже тому, що й міжнародні кредитори уряду та „Нафтогазу“ вимагають підвищення цін для всіх категорій газоспоживачів до рівня ринкових.

»Нафтогаз" обґрунтував собівартість газу українського видобутку у 5430 грн. за тисячу кубометрів. Під час суперечок про доцільність підвищення рентних платежів у другій половині минулого року й особливо в переддень прийняття держбюджету-2015 питання економічно обґрунтованої ціни на газ, що видобувається в Україні, стало особливо актуальним. Зрештою, і Міненерговугільпром офіційно поцікавився у «Нафтогазу»: скільки ж коштує газ, який видобувається в Україні?

НАК «Нафтогаз України» 22 грудня 2014 р. провела розрахунки собівартості природного газу, що видобувається публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування», і повідомила свій вердикт міністерству.

Згідно з розрахунками «Нафтогазу» та «Укргазвидобування», основного державного газовидобувного підприємства країни, економічно обґрунтована собівартість видобутого у 2015 р. газу становитиме 5430 грн. за тисячу кубометрів (без ПДВ), або 319,4 дол. за курсом 17 грн./дол.

Подальші розрахунки дивіться в самій статті, а я їх пропускаю через громіздкість.

Залишаю головне:

У документі зазначено, що без урахування податку на прибуток і плати за користування надрами економічна собівартість видобутку тисячі кубометрів газу становить 3717,4 грн..

З урахуванням податку на прибуток (18% згідно з діючим законодавством) і податку за користування надрами (20% від вартості газу) ціна на газ, яка повністю покривала б економічну собівартість (з урахуванням податків), становить 5430 грн./тис. куб. м.

Без урахування податку на прибуток і плати за користування надрами економічна собівартість видобутку тисячі кубометрів газу становить 3717,4 грн., а без врахування вартості капіталу компанії собівартість видобутку тисячі кубометрів газу становитиме 863,2 грн. Всього 86 копійок за кубометр. Ось якою мала би бути реальна ціна за кубометр газу.

Страшно навіть подумати, як таку суму заплатять пенсіонери, яких в Україні, як відомо уряду, мало не половина населення… Сьогодні борги споживачів НАКу за використаний газ обчислюються десятками мільярдів. І споживачі ледь стягуються, щоб заплатити за діючими тарифами за газ, тепло та інші комунальні послуги. Але резервів у людей просто немає.

То що ж виграє уряд, підвищуючи ціну на газ до його собівартості та ринкової ціни, якщо люди поголовно потребуватимуть субсидій — на ту саму різницю цін, яку вимагає «Нафтогаз»? Якщо немає реальних реформ системи, якщо ціни взято зі стелі, то яке НКРЕКП має право підвищувати ці ціни для населення? Це не лише не логічно, а й злочинно стосовно громадян, особливо малозабезпечених, кількість яких в Україні збільшується з кожним днем уже в геометричній прогресії.

Піднявши ціну на газ для населення, нехай і не до 5340 грн. за тисячу кубометрів, Кабмін, можливо, і одержить бажані мінімум 15 млрд. дол. Але чи не доведеться їх віддати споживачам газу у вигляді дотацій і субсидій? Тоді в чому сенс кредитів? Навіщо влазити в довічні борги? Щоб прем'єр устиг взяти кредитів не менше, ніж це встиг зробити Янукович, який «поцупив», за словами того ж Яценюка, 40 млрд. дол. залучених Україною кредитів за чотири роки свого правління? Ну не має ж наміру Яценюк просто перевершити екс-президента-втікача?

Коментар автора курсивом. Як бачимо, уряд вибрав найбільш просту і очевидну тактику зменшення споживання газу – це підвищення його ціни до 5340 грн. за тисячу кубометрів ( за курсом 17, що при перерахунку на нинішні 21 вже дасть 6596 грн. за тисячу кубометрів або на 23,5%). Очевидно, що при зростанні курсу гривні до 50 грн. за долар ціна на газ зросте на …. Ні, тут краще в рази – в 3. Тобто 15706 грн. за тисячу кубометрів. Очевидно, що за ціною 15,7 грн. за кубометр населення не зможе заплатити не тільки за опалення, але навіть за користування газ. плитою. Пригадую своє дитинство, село, бабусі, дідусі, тітки. Так от, в селі в садку стояла така собі пічка-мазанка, в якій тітки топили звичайнісінькими кізяками, які рубалися квадратами на сусідній овечій фермі, а я з братом перевозив це дармове паливо тачкою в садочок до плити. На жаль, зникли овечі ферми, як і овечі кізяки. А залишилися тільки ненаситні упирі, які знову хочуть перекласти весь тягар на плечі простого народу.

Якщо уважно придивитися до формування ціни газу, то найбільш вражає врахування в ціні капіталів Нафтогазу. Це приміром, так, як у собівартості пиріжка враховувати і вартість кухні, на якій він випікається. І це просто страхітлива сума, яка становить в ціні 5340 грн. 2854,2 грн/тис. куб м., або 53,4%. А ще податки на прибуток (18%) і податок за користування надрами (20%). Ці накрутки, враховуючи важливість питання, цілком можна було зняти і отримати цілком прийнятну ціну у 86 копійок за кубометр. Але ж влада маніпулює цифрами, роблячи проблему там, де її не повинно бути. За все мусить платити народ, що призведе до різкого зниження використання газу, відмови від закупівлі російського газу, що в свою чергу зробить непотрібним сам Нафтогаз, як і проблему дефіциту, якого просто не буде. Ось вся геніальність наших керманичів, а по суті — звичайне шахрайство.

Так що буде реально? Ціну 5340 грн. за тисячу кубометрів споживачі заплатити не зможуть фізично. Купувати російський газ в 2015 році не будуть, бо немає валюти. Але ж 40 млрд. кубометрів десь треба буде взяти. Власного видобутку в 20,5 млрд. кубометрів очевидно не вистачає. Тому весь промисловий попит в 15,7 млрд. кубометрів доведеться промисловцям задовольняти за особистими контрактами з Газпромом. Ось так приблизно. Але й промисловці купувати газ теж не зможуть через дефіцит валюти і в них.

Для довідки. Газ у великих кількостях використовується в якості палива в металургійній, скляній, цементній, керамічній, легкій і харчовій промисловості, повністю або частково замінюючи такі види палива, як вугілля, кокс, мазут, або є сировиною хімічної промисловості. Найбільшим споживачем газу в промисловості є чорна металургія. У харчовій промисловості газ застосовується для сушіння харчових продуктів, овочів, фруктів, випічки хлібобулочних і кондитерських виробів.

Таким чином, слід очікувати падіння виробництва відповідних галузей та зростання цін на продукцію, зокрема й на хліб, що є абсолютно нееластичним попитом для населення. Тому напруженість буде зростати, неплатежі стануть перманентними, діра в бюджеті буде зростати, що знову посилить тиск на курс. От як не крути, а все в кінцевому випадку зводиться до питання ринкового курсу валюти і обійти його немає ніякої можливості. Курс буде зростати і 50 грн. за долар все чіткіше проявляється в найближчому майбутньому – до кінця 2015 року. Але прийняти цей виклик означає зробити реально жебраками переважну більшість населення України. Ось чому в найближчій перспективі в банківській системі залишаться, окрім державних, лише банки із зарубіжним капіталом та кілька (одиниці) найбільш потужних банків українських олігархів. Про валюту доведеться забути надовго. Дефолт уникнути навряд чи вдасться. Попереду — Руїна.

Просмотров: 1524, сегодня — 0
Следить за новыми комментариями

Комментарии - 11

+
0
Rex2010
Rex2010
21 января 2015, 9:59
#
Расчет стоимости газа производится по формуле в зависимости от стоимости нефти. Нефть упала со 115 до 48 дол., более чем в 2 раза. вопрос — по какой цене закупается газ сейчас. (логично 380/2=190дол). интересно так ли это????? вот такая математическая задача!
+
+9
Anko
Anko
21 января 2015, 10:06
#
Цена на газ, насколько я помню/знаю, меняется раз в квартал, и таки да, со следующего квартала Украина сможет покупать газ в 2 раза дешевле, в валюте, но т.к. официальный курс вырос в 2 раза, то гривневая цена останется почти без изменений.
+
0
VictorS
VictorS
21 января 2015, 10:10
#
В статье gazeta.dt.ua/energy_market/gotovtes-naselenie-ukrainy-ozhidaet-gaz-po-319-4-dollara-_.html
все подробно, с таблицами, приведено. Но всё это не более чем манипуляции. Возьмите только стоимость капитала НГ, которую учитывают в себестоимости газа. Уже одно это увеличило себестоимость более чем в 2 раза.
+
+9
duke34
duke34
21 января 2015, 21:05
#
Зачем ее вообще всчитывают?
+
+4
VictorS
VictorS
21 января 2015, 21:26
#
Пытаются обосновать повышение цен на газ. Но это не имеет никакой экономической основы. Просто хотелка правительства опять выехать за счет народа. К примеру, вы продаете курицу, дорого. На замечание покупателя что дорого, отвечаете, а сколько ещё яиц она снесет, ведь это же будет ваш доход. На самом деле они пытаются припутать сюда понятие альтернативного дохода. В примере выше яйца и есть альтернативным доходом, только забывают, что курицу нужно кормить и т.п.
+
0
duke34
duke34
21 января 2015, 21:51
#
Спасибо.
+
+8
Elena1997
Elena1997
21 января 2015, 10:24
#
«Чи можете ви уявити, що шість років тому моя країна постачала 70 млрд… кубічних метрів газу? Сьогодні – сорок. Це досягнення було зроблено цього (2014. — Ред.) року. Я цілковито переконаний, що за два роки нам взагалі не буде потрібен російський газ. Це дуже важливий фактор енергетичної незалежності моєї країни», — сказав президент»

Главное, чтобы страна к этому не сократилась территориально до таких размеров, когда российский газ уже и не нужен будет…
+
+8
Natalie11
Natalie11
21 января 2015, 10:49
#
«НАК „Нафтогаз України“ розрахувала економічну собівартість...»
Именно здесь и лежит основа оптимизации.Только оптимизировать монополию никто и никогда не станет.
Сейчас население бастует молча-просто не платит, или платит сколько может себе позволить.В конце концов власть достигнет «точки коммунального майдана», как достигла и прошлая власть только в иной плоскости
+
+35
CoffeeMan
CoffeeMan
21 января 2015, 15:02
#
Эта капитализация вообще ни в какие ворота не лезет. Я у себя чуть детальнее на этой цифре остановился (http://minfin.com.ua/blogs/CoffeeMan/63530/). Тут даже аналогия с кухней, на которой выпекаются пирожки, кажется еще уместной, а на самом деле, все еще хуже (пусть отраслевые специалисты и бухгалтеры меня поправят):
В расчете НАКа стоимость кухни включена в себестоимость пирожка аж 2 раза. Первый раз — в составе амортизации основных фондов (т.е. кухня не вечна, и необходимо ее износ относить на себестоимость пирожка). А во второй раз мы размечтались, что сдали бы соседу кухню в аренду, а потом подумали, что жалко терять деньги, и отнесли доход от существующей аренды на те же пирожки. Хотя в аренду ее сдавать не собирались.
Напоминает бородатый анекдот:
Мужик продает на базаре курицу.
— Мужик, почем курица?
— 500 грн.
— 0_0 ?!!! Почему так дорого?
— Очень деньги нужны…
+
0
VictorS
VictorS
21 января 2015, 16:41
#
+
+
0
Natalie11
Natalie11
22 января 2015, 1:01
#
Там смогли намутить по всем статьям, а не только по амортизации.
Все переменные расходы надо рассматривать под электронным микроскопом.
Чтобы оставить комментарий, нужно войти или зарегистрироваться